“YÜZ YILLIK HÜZÜN” TRT BELGESEL’DE

 

ağustos xx 2012

TRT Belgesel kanalında yeni bir belgesel başlıyor. “Balkan Savaşları – Yüz Yıllık Hüzün”

Dört bölüm sürecek olan belgeselin ilki 9 Mayıs perşembe akşamı saat 21.30’da yayınlanacak. Bu belgeselde tarihimizin pek bilinmeyen ama yaşadığımız bir çok olaya ışık tutacak yönleri ele alınıyor.

1912-1913 yıllarında yaşananların öncesi ve sonrası konu ediliyor. Balkan Savaşlarının yüzüncü yıldönümü dolayısıyla Kültür Konseyi Derneği tarafından hazırlanan belgeselin yapımcısı Harun Yöndem, yönetmeni ise Ekrem Ergüder.

Türklerin Balkanlar’daki varlığı ve yüzyıllar süren Osmanlı Barışı (Pax Ottomana) nasıl başladı ve neden bozuldu? Doğu sorunu nedir? “Hasta adam” deyimi nasıl çıktı? Savaş bu coğrafyaya barışı getirebildi mi? Balkan Savaşları aslında Birinci Dünya Savaşı’nın provası mıydı? Ve daha pek çok soru…

Belgeselde yerli ve yabancı tarihçilerin bu sorulara verdikleri cevaplara, savaşla ilgili tespit ve görüşlerine yer veriliyor. Bunlar arasında dünyaca ünlü Justin Mc Carthy, Richard C. Hall, Katrin Boeckh de var.

BALKAN_SAVASLARI_YUZ-YILLIK-HUZUN

Belgesel için Balkan Savaşı’nın geçtiği Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya ve Arnavutluk’ta çalışıldı. Selanik, Yanya, Kavala, Filibe, Sofya, Üsküp, Manastır, Prizren, Priştine, Kumanova, Avlonya ve İşkodra gibi şehirlerde çekimler yapıldı. Ayrıca yüz yıl öncesinden kalan belgeler ve arşiv görüntüleri derlendi. Yurtiçinde de Çatalca, Edirne, Kırklareli, Lüleburgaz, Şarköy’de çekimler, röportajlar yapıldı.

 

BALKAN SAVAŞLARI – YÜZ YILLIK HÜZÜN‘ün ilk bölümü 9 Mayıs Perşembe, saat 21.30

TRT Belgesel kanalında yayınlanacak.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]