Yüksel Aytuğ, Vatanım Sensin’deki şaibeli kahraman ve hainleri yazdı

Kanal D’de yayınlanan ve aldığı yüksek reytingler sayesinde erken final kabusu yaşamayacağı belli olan Vatanım Sensin hakkındaki eleştirel yaklaşımlar bir türlü son bulmuyor. Geçmişte medyadaki farklı isimler dizinin içeriğine ve adına çeşitli ve sert eleştiriler göndermeyi ihmal etmemişlerdi. Hakikaten de Vatanım Sensin dizisi senaryosu itibarıyla bilindik Kurtuluş Savaşı mücadelesi anlatan dizi veya film senaryolarına pek benzemiyor.

VATANIM SENSİN GARİP KAHRAMANLARI VE HAİNLERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR 

Dizide kimin hain kimin yurtsever olduğu anlamak o kadar da kolay değil. Hatta dahası da var; dizi ilginç çağrışımlar yapmak için yazıldığı iddiasında olanlar bile var.

İşte Vatanım Sensin dizisinin bu garip halleri diziyi haklı olarak tartışmaların odağına çekmeye devam ediyor. Bilindiği gibi senarist ekibinde yer alan bir isimle geçmişte FETÖ kanallarındaki dizilerde çalıştığı için yollar ayrılmıştı. Ama görünen o ki dizinin bu garip kıvamı devam ettikçe tartışmalar durmayacak.

En son  Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ, Kanal D dizisi Vatanım Sensin ile ilgili “at izi ile it izi birbirine karıştı” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Aytuğ, dizinin subliminal mesaj verme ihtimalini değerlendirdiği yazısında ilginç noktalara parmak bastı.

Aytuğ, geçtiğimiz günlerde Vatanım Sensin dizisindeki subayları mercek altına almış ve düşman subaylarının nezaketlerini eleştiren ilginç bir yazı kaleme almıştı.

Yüksel Aytuğ’un o yazısını okumak için tıklayın

“Diziyi izleyince ister istemez insanın aklına ‘Acaba subliminal mesaj mı veriliyor?’ şüphesi düşüyor” diyen Sabah yazarı, “Umarım dizide, ‘Sizin hain gördüğünüz üniformalılar, aslında vatan için çalışıyor’ mesajı, satır aralarına gizlenmeye çalışılmıyordur” diye yazdı.

İşte, Yüksel Aytuğ’un Vatanım Sensin dizisiyle ilgili o yazısı:

**************

Son zamanlarda popüler olan bir söz var, ‘At izi, it izine karıştı’ diye… Özellikle kimin vatanperver, kimin vatan haini olduğu konusundaki tartışmalarda bu söz sıkça kullanılır oldu. Kanal D’nin dizisi ‘Vatanım Sensin’ ise bu sözün hakkını fazlasıyla veriyor. Dizide kim hain, kim kahraman; anlayabilene aşk olsun.
Malum, Halit Ergenç’in canlandırdığı ‘General Cevdet’, üzerinde Yunan üniforması ile Türk milletinin kurtuluş mücadelesine gizlice katkı vermeye çalışıyor. Onur Saylak’ın oynadığı ‘Miralay Tevfik’ ise Türk subayı üniforması ile işgal kuvvetlerinin ekmeğine yağ sürmekle meşgul. Bir de Hakan Salınmış’ın hayat verdiği ‘Eşref Paşa’ karakteri vardı ki, kime çalıştığını geçen haftaki bölümün son sahnesine kadar hiçbirimiz anlamamıştık. Hatta en yakınındaki ‘General Cevdet’ bile ona şüphe ile yaklaşmıştı. Ama Eşref Paşa, Yunan askerleriyle giriştiği çatışmada ölümcül bir yara alınca, onun Mustafa Kemal Paşa için can vermeye hazır bir vatansever olduğu kesinlik kazandı. Bu arada ‘Binbir Surat’ isimli bir Türk yüzbaşı var ki, bazen Musevi, bazen Yunan teğmeni kostümüyle ortalarda dolanıp durmakta.
Diyeceğim o ki; dizide GBT’si kesin olarak bilinen kimse yok. Diziyi izleyince ister istemez insanın aklına ‘Acaba subliminal mesaj mı veriliyor?’ şüphesi düşüyor. Hani sanki ‘Üniforma, taraf belirtmeye yetmez’ der gibi… Zaten 15 Temmuz’da da at izinin nasıl it izine karıştığını görmemiş miydik?
Umarım dizide, ‘Sizin hain gördüğünüz üniformalılar, aslında vatan için çalışıyor’ mesajı, satır aralarına gizlenmeye çalışılmıyordur.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]