Yeni sezonda FIFA 16 mı yoksa PES 2016 mı daha iddialı?

İki büyük kitlesi olan milyonlarca kullanıcısı olan iki oyun arasındaki rekabet yeni bir boyuta taşındı.  PES 2016 ve FIFA 16 ezeli rekabet bir kez daha konsollara taşındı. Bu yıl her iki oyunda önemli değişikliklerin olduğu haber veriliyor.

PES (Pro Evolution Soccer) 2000’li yıllarda  FIFA’yı tahtından indirmişti. Fakat 2010’lara girerken rekabet ezici bir biçimde FIFA lehine döndü.

Ezeli rekabeti geçtiğimiz yıl kıl payı kaçıran PES, bu yıl işi şansa bırakmak istemiyor.

Öte yandan FIFA 16’nın tanıtımlarında çok farklı bir yenilik görülmezken, oyuna kadın futbol takımlarının dahil edilmiş olması FIFA’nın en büyük avantajı olarak öne çıkıyor.

FIFA 16 – PES 2016 karşılaştırması

FIFA’nın en büyük artısı  Türkçe dil desteğiyle piyasaya çıkacak olması. Bu durum da Türiye’deki kullanıcılara oldukça cazip gelecek. Oyundaki tüm menüler ve yazılı açıklamaların Türkçe olması büyük kolaylık olarak öne çıkıyor. Dil probleminden dolayı FIFA’nın teknik ve taktik detaylarını kullanamayanlar için artık bu sorun tarih olacak.

fifa-16-pes-2016-1

Bu yıl, FIFA’nın  kurum olarak  yaşadığı yolsuzluk skandalı oyuna adını veren markayı belli oranda olumsuz etkiledi. Avrupa’nın pek çok ülkesindeki oyunun fanatikleri FIFA’ya para kazandırmayacaklarını hatta PES’i tercih edeceklerini değişik platformlarda dile getiriyorlar.

PES’in yapımcısı olan KONAMI ise dersini iyi çalışmışa benziyor. KONAMI, oyunun oynanış ve grafik tasarımında adeta sil baştan yeni adımlar attı.  2013 yılında kurulan özel ekibin iki senedir gecesini gündüzüne katarak PES’in 20. yılına yakışan oyunu yapmak için adeta seferber olduğu  gelen haberler arasında.
FIFA’nın tüm takımların lisansını elinde bulundurması büyük avantajdı. PES bu aşamada lisans peşine düşmektense oyunu mükemmel seviyeye taşımaya kafa yordu. Bazı kulüplerin forma ve futbolcu isimleri belki yüzde yüz orijinal olmayacak. Bununla birlikte PES,  bugüne kadar en iyi futbol oyununu sunma iddiasını taşıdığı ileri sürülüyor.

fifa-16-pes-2016-3

Total Sportek konuyla ilgili yaptığı  açıklamada, PES 2016, bugüne kadar çıkmış en akıcı futbol oyunu. PES’i E3 fuarında oynayanların yorumlarıysa oyun mekaniğinde müthiş bir devinim yaşanmış olduğu yönünde. Son birkaç yılı PES’in yaşattığı hayalkırıklığına alışarak geçiren oyuncuların bu sene yüzünün güleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

PES’in yıldız oyuncu hareketlerine gösterdiği özense görülmeye değer. Örneğin Messi’nin meşhur dokunmadan çalımları oyuna mükkemel aktarılmış. Daha pek çok yıldızın imza hareketi oyunda mevcutken, kendi takımınızı yaratarak bu hareketleri başarılı performans gösteren oyuncularınız için açabilme özelliği de  pek çok oyuncuyu memnun edeceği tahmin ediliyor.
KONAMI’nin grafik tasarıma getirdiği yenilikler sıradan değil. Yeni grafik motoru sayesinde oyuna eklenen hareketler çok daha gerçekçi bir futbol deneyimini ortaya koyacağı söyleniyor. Çalım ve hava topları PES’in en iddialı olduğu konular arasında gösteriliyor.
Çalımlarda ve ikili mücadelelerde elliden fazla animasyon geliştiren PES ekibi, aynı maç içerisinde hiçbir pozisyonun birbiriyle aynı olmaması için azami çaba sarf ettikleri bildiriliyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]