Televizyon

Yeni RTÜK Başkanı seçildi

İlhan Yerlikaya’nın istifasıyla boşalan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığına getirilen isim belli oldu.  RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, “ailesinin sağlık durumunu” gerekçe göstererek istifa etmişti. RTÜK, Yerlikaya’nın istifası nedeniyle bugün olağanüstü toplandı ve yeni başkanı seçti.

EBUBEKİR ŞAHİN YENİ RTÜK BAŞKANI OLDU

İlhan Yerlikaya’nın yerine AKP kontenjanından RTÜK’e üye olan isimlerden Ebubekir Şahin seçildi. Şahin, geçmişte eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın müsteşarlığını yapmıştı.

İLHAN YERLİKAYA’NIN İSTİFA NEDENİ NE?

Yerlikaya’yı başkanlıktan istifaya götüren süreçte en önemli nedenlerden biri olarak son dönemde televizyon kanallarına yönelik yüksek oranlı cezalar gösteriliyor.

Son olarak Aralık ayı sonunda Demirören grubuna ait Kanal D ile Star TV, Fox TV, Show TV’nin de aralarında bulunduğu yayın kuruluşlarına verilen yüksek oranlı para ve yayın durdurma cezaları nedeniyle televizyon sahiplerinin son derece rahatsız olduğu ve bu rahatsızlığın hükümete de iletildiği belirtiliyor.

İSTİFANIN ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Yerlikaya’nın istifasının zamanlaması da dikkat çekici bulunuyor. Zira RTÜK bugün, (23 Ocak) ATV’de yayımlanan ve Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert programına ceza talebini içeren raporu görüşecekti.

Yasa ihlali nedeniyle ceza talebinin ele alınacağı programla ilgili rapor, AKP’li üyelerin katılmaması nedeniyle görüşülememişti. Yerlikaya’nın istifası nedeniyle söz konusu ihlal raporunun görüşülmesi beklenmiyor.

İstifayla ilgili dile getirilen bir başka yorum ise Yerlikaya’nın hemşerileri yoluyla kurultay kadrolaşmasının yarattığı rahatsızlık.

Yerlikaya’nın kurulda birçok daire başkanlığına Konyalı hemşerilerini getirdiği iddiaları kamuoyuna yansımış, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kontenjanından RTÜK’e seçilen kurul üyelerinden İlhan Taşcı, Yerlikaya’nın atamalardaki tek kriterinin “hemşehrilik” olduğunu söylemişti.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün