Yeni futbol ihalesinde yıllık 400 milyon dolar rakamı yakalanamayabilir

Digitürk’ün satışı için Katarlı beIn Media Group ile tam bir anlaşmaya varıldığı bildiriliyor. Bu arada Ocak ayında yapılacak futbol yayın ihalesi için ortam şimdiden ısınmaya başladı. Yine milyon dolarlar konuşulmaya başlandı. Digitürk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, Digitürk’ün satışından futbol yayın ihalesine kadar merak edilen konulara açıklık getirdi.

Akşam gazetesinden Mehmet Ali Ergün, Digitürk’ün Katarlı beIN Group’a satışıyla ilgili detayları köşesine taşıdı. Halen yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda bulunan Digiturk’ün yüzde 53.3ü Çukurova Grubu’na, yüzde 46.7’si de ABD’li Providence Equity Partner’a aitti. Büyük ortak Çukurova Grubu ile ABD’li Providence, hisse satışıyla ilgili Katarlı beIN Media Group’la el sıkıştığı haber veriliyor.

M.Ali Ergün’ün Digiturk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal’dan aldığı bilgilere göre yapılan anlaşma gereği Katarlılar hisselerinin yüzde 100’ünü satın alacak. Hatırlanacağı üzere beIN Media, geçenlerde de ABD kökenli bağımsız film şirketi Miramax’ı satın alarak dünyanın dikkatini çekmişti. Miramax; Pulp Fiction, Amelie, City of God, Kill Bill gibi önemli filmleri ve ayrıca ünlü yönetmen Tarantino’nun çektiği tüm filmlerin sahibiydi.

DİGİTÜRK’ÜN SATIŞI 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE

Digitürk’ün satış rakamı 1 milyar doların üzerinde olduğu bildiriliyor. Ümit Önal, satışı ‘En büyük yabancı medya yatırımı’ olarak gördüğünü ifade ederek; “Katarlı beIN Media Group ile anlaşmaya varıldı. Tüm vergi ile ilgili prosedürler tamamlandı. Aradaki pürüzler de çözüldü. Katarlı şirket Digiturk’ün yüzde 100’ünü alıyor. Dünyada içerik yatırımı yapan şirketin sahibi de futbola büyük ilgi duyuyor. Şirketin sahibi aynı zamanda Fransız spor kulübü Paris Saint Germain’in (PSG) sahibi Nasser Al-Khelaifi” diye konuştu.

YENİ FUTBOL YAYIN İHALESİ OCAK AYINDA

Önümüzdeki Ocak ayındaki futbol yayın ihalesi hakkında da konuşan Ümit Önal, Süper Lig’in yayın hakları için ihaleye çıkılması gerektiğinin altını çizen Önal, “Kulüpler Birliği, ‘futbol yayın ihalesini’ düzenleyebilmek için konuyu torba yasaya eklemek istiyor. Bizim için kimin yapacağı önemli değil. Şu an biz her bir sezon için TFF’ye yıllık KDV dahil 400 milyon dolar ödüyoruz. Yeni ihalede futbola ilginin azaldığı ve gelirlerinin düştüğü bir ortamda 400 milyon dolarları yakalamak kolay olmayabilir. Futbolda sadece seyirci değil sponsor ilgisi de azaldı.”

GÜNDEMDE EURO 2016 VAR

Digiturk’ün şu sıralar tüm enerjisini EURO 2016 için harcadığını ifade eden Önal, bu konuda farklı sürprizlerle izleyicinin karşısında olacaklarını kaydetti. Ümit Önal, ayrıca“Türkiye’nin Hırvatistan ile yapacağı mücadeleyi Slaven Bilic’in maç önü ve sonu yorumuyla Digitürk izleyicileri izleme fırsatı yakalayacaklar. Bizim açımızdan hem anlamlı hem de çok farklı bir deneyim olacak” dedi.

DİGİTÜRK’TE İPTAL İŞLEMLERİ ŞİKAYET KONUSU

Digitürk kullanıcılarının  iptal süreçlerinden şikayetçi olduğunu dile getiren Ümit Önal, “Bu konuda çok farklı çalışmalar başlattık. Şikayetlerin biz de farkındayız. Paketlerde sadeleşmeye gideceğiz. Uzun süreli taahhütler ve eskiden kalan alışkanlıklar son bulacak. Sisteme giriş ve çıkışlar da daha kolay olacak. Üyeliklerde kaotik ortamı ortadan kaldıracağız” şeklinde konuştu.

“FİKSTÜR MAĞDURUYUZ”

Önal, maç fikstürü konusuna da değinerek, fikstürü Digitürk mü yapıyor iddiasına da cevap verdi. Önal;  “Bazen Fikstürü Digiturk yapıyor’ diye bir algı oluşuyor. Asıl biz fikstür mağduruyuz. Derbilerin pazartesi oynanması reklam gelirini yüzde 20 etkiliyor. Birçok taraftar maç öncesini kaçırıyor. Saat 22.00’de maç bitiyor. Küçük taraftarlar çoktan yatmış oluyor” dedi.

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]