YEDİ GÜZEL ADAM TRT’DE BAŞLIYOR

Pusula Film’in yapımcılığını yaptığı Levent Demirkale’nin yönetmenlik koltuğunda oturduğu TRT’nin prestij projesi Yedi Güzel Adam ekrana gelmek için gün sayıyor.

Dizide yeralan oyuncularla oynadıkları roller ise şöyle:

Uraz Kaygılaroğlu (Erdem Beyazıt), Baran Akbulut (Cahit Zarifoğlu), Mertcan Sevimli (Rasim Özdenören), Kemal Uçar (Nuri Pakdil), Fatih Murat Teke (Sait Zarifoğlu), Orhan Kanalp (Alaaddin Özdenören), Kenan Bal (Necip Fazıl Kısakürek), İlker Kızmaz (Kenan Hoca), Yiğit Çakır (Akif İnan), Yıldız Çağrı Atiksoy (Zehra Hoca)…

TRT yeni bir diziyle seyircisinin karşısına çıkıyor. ‘Yedi Güzel Adam’ adlı dizinin konusu, 1950’Ler ve 1970’ler K.Maraş’ında geçiyor. Maraş Lisesi’nde (Kara Lise’de) yolları kesişen ve kader arkadaşlığı yapan şairlerin/yazarların bir araya gelişini anlatan dizi; ilkokul yıllarında okumaya heves etmiş, lise sıralarında klasiklerden günümüz edebiyatına, tüm tarih ve felsefe külliyatına gönül vermiş gençlerin hikayesini anlatıyor.

_DSC7023

1950’LERDEN ’70’LERE UZANAN BİR HİKAYE

TRT ekranlarında edebiyat, aşk ve şiir yüklü ‘Yedi Güzel Adam’ adlı dizi yakında başlıyor.

Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan ve Sait Zarifoğlu başta olmak üzere; ‘Yedi Güzel Adam’ın anlatıldığı dizide, 1950’li yıllar Maraş’ından 1970’li yıllar Maraş’ına dek uzanan bir hikaye var.

Yıllar sonra, Maraş Lisesi’ne Edebiyat Öğretmeni olarak dönen Erdem Bayazıt’ın gözüyle anlatılan hikaye, çift zamanlı bir kurguyla ilerliyor.

Yedi Güzel Adam, çetin kış şartları sebebiyle bir yüzünü ziftle boyayıp adını “Kara Lise” koydukları ve dostluklarının en özel anılarının olduğu yer olan Maraş Lisesi’nde, birlikte çıkardıkları, birlikte yazılar yazdıkları dergiler sayesinde, daha çok birbirine kenetlenen ve aile dostlukları da olan karakterlerdir. 1974 Maraş’ında Erdem’in düğününde yeniden bir araya geleceklerdir.

yedi-guzel-adam-1

K. Maraş’ta, Kara Lise’nin Şair Grubu’nun sembolü haline gelen Yalnız Ardıç Ağacı ise her biri için aşkın, yalnızlığın, dostluğun ve zamanın sembolüdür. Hep birlikte o ağacın altında, ömürlerinin çeşitli demlerinde bir araya geleceklerdir…

TÜRK EDEBİYATININ ÖZEL DEĞERLERİ

Yoksunlukların, aşkın, zamanın ve şiirin gölgesinde ilerleyen hikaye; Yedi Güzel Adam’ın “Aydın”lıklarıyla seyircinin gönlüne ve aklına ışık tutmayı amaçlıyor.

İkinci Yeni’den etkilenseler de kendilerine has bir dille, edebi farklarını ortaya koyan Yedi Güzel Adam, Türk edebiyatının özel değerlerinden… TRT, bu diziyle bu değerleri seyircisine daha yakından tanıtıyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]