YARIŞMA PROGRAMLARI PARAYI AĞAÇTAN MI TOPLUYOR?

para-odullu-yarismalar

Geçen yazımda bazı yarışma programlarından ve ajanslardan gelen yarışmacılardan bahsetmiştim. Seyirci ile alay edercesine kurgulanıp oynanan bu oyunların izleyicileri ne kadar sıktığını bana gelen e-postalardan fazlası ile anladım. Seyircimiz artık eski seyirci değil. En ufak bir detayı bile atlamıyor.

Bu yarışmalarda benim en çok dikkatimi çeken şey, ödüllerin bol kepçeden dağıtılıyor olması. Yarışmacıların çoğu elli milyarları, yüz milyarları bile beğenmeyip kazandığı parayı riske edebiliyor. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Kişi başına düşen milli gelirin yeterli olmadığı ülkemizde bu paraları beğenmemek emeğe saygısızlıktır bence.

Yüksek ödüllerin verilmesi ilk başta kanalları zor durumda bırakıyor. Haftada birkaç kez en az on seyirciyi oyuna dâhil eden bu yarışma programları elbette ki ödemelerde sorunlar yaşayacaklardır. Eğer ödenemiyorsa, bu kadar para vermesinler o zaman. Çünkü olay aldatmaya giriyor.

Bazı kanallar topu yapımcı firmaya atıyor, yapımcı firma da kanala atıyor. Bu durumdan kanal sorumlu olmalı. Sen yarışmayı kanalında yayınlıyorsan, sonuna kadar arkasında durabilmelisin. Seyirci veya yarışmacı yapımcıyla muhatap olmuyor ki. Bu programı şu kanal yaptı deyip haklı olarak kanalı muhatap almak istiyor.

Şayet bu durum devam ederse, kanalların imajları zedelenecektir ve kanallara karşı ciddi güven problemleri yaşanacaktır. Kanalların şunu iyi bilmeleri gerekiyor. Seyirci güven duygusunu yitirir ve o kanalı veya programı izlememeye başlarsa, o andan sonra ağızlarıyla kuş tutsalar bile geri dönüşleri olmayacaktır. Seyirci artık her şeyin farkında… Onları kandırabileceklerini düşünüyorlarsa büyük bir hatanın içine düşmüş olacaklardır.

Ödenmeyen veya çok geç ödenen paraları birçok yarışma programı için duyduk. Neler diyor yarışmacılar… ‘Bu yarışma programı benim paramı ödemedi.’  ‘Bana, parayı noterden aldığıma dair belge imzalattılar ama daha paramı alamadım.’ diyerek yaşadıkları hayal kırıklıklarını dile getiriyorlar. Senelerdir parasını alamayan yarışmacıların olduğunu düşünürsek yanlış giden bazı şeylerin olduğu bir gerçek.

Bunun önüne geçmenin bir tek yolu var, yukarıda da değindiğim gibi. Kanalların verilecek ödül miktarını azaltmaları gerekiyor. Azaltmazlarsa her iki tarafın mağduriyeti artmaya devam edecektir.

Şayet kanallar oto kontrollerini kendileri yapamaz ve bol kepçeden para dağıtmaya devam ederlerse, devreye acilen RTÜK’ün girmesi gerekiyor. En ufak şeyde bile kanallara müdahale etme gereği duyan RTÜK üyeleri bu durumun çözümü konusunda kanalların dikkatini çekip, ödenecek miktarların biraz daha aşağıya çekilmesi konusunda yaptırımlar uygulayabilirler…

Zihinsel gelişimi etkiliyor, kötü örnek teşkil ediyor diyerek kanallara cezalar veren RTÜK, milyon liraların dağıtıldığı bu yarışmaları umut ışığı olarak görüp, tüm gücünü ve enerjisini bu yarışmalara katılmaya harcayan, böylelikle üretmeyi unutan halkımızı görmüyor mu? Bu durum ise toplumu olumsuz yönde etkilemiyor mu?  Umarım en kısa sürede müdahalede bulunurlar…

Şimdi ben bir yarışmaya girsem. Yani müracatım kabul edilse, genelde verilen ödüller bir milyondan aşağı değil. Diyelim ki bu bir milyonu kazandım.Şimdi bu paranın ödenmesinde sorun yaşanmayacağını düşünüyorsanız şayet yanılıyorsunuz… 1milyon bu! Öyle ya; para ağaçtan toplanmıyor…

Umarım RTÜK’ün müdahalesine gerek kalmadan kanallar beni duyarlar da bu duruma müdahale ederler. Yoksa bu gidişle “paramı alamıyorum!” diye feryat edenlerlerden ortalık geçilmeyecek. Benden söylemesi…

Sevgiyle, hep…

NURETTİN GÖNEN / MEDYABEY

[email protected]

https://twitter.com/gonennurettin

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]