Yargıtay Erol Aksoy’a verilen hapis cezasını onadı

Yargıtay, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen İktisat Bankası’nın ve Show TV’nin eski sahibi işadamı Erol Aksoy’a “Nitelikli zimmet” suçundan verilen 8 yıl 4 ay hapis cezasını onadığı haber veriliyor. Erol Aksoy’un dışında, bankanın 4 yöneticisine verilen 7 yıl 2 ay hapis cezasını ona onayan Yargıtay, Erol Aksoy’un eşi İnci Aksoy’a ilişkin verilen beraat kararını da yerinde buldu.

Erol Aksoy ve banka yöneticileri Cenap Önal, Fikret Güler, Cüneyt Sel ve Roy Arto Gevrekyan’a ilişkin dava İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, yaptığı yargılama sonrası kararını geçtiğimiz yıl Aralık ayında vermişti. O zaman mahkeme heyetinin oybirliği ile verdiği kararda, Aksoy’a 8 yıl 4 ay, 5 bin 500 lira da adli para cezası vermişti.

Sanıklardan Cenap Önal, Fikret Güler, Roy Arto Gevrekyan’ın banka yönetim kurulu üyesi, Cüneyt Sel’in yönetim kurulu başkanı olduğuna dikkat çeken mahkeme heyeti, bu kişilere de 7’şer yıl 2’şer ay 20’şer gün hapis ve 3 bin 520’şer TL adli para cezası verdi.

İNCİ AKSOY’A VERİLEN BERAAT KARARI ONANDI

TMSF, Birleşik Fon Bankası ve BDDK’nın da taraf olduğu davada mahkeme İnci Aksoy için ise beraat kararı verdi. Mahkemenin kararı bir kısım sanık tarafından temyiz edildi.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi temyiz incelemesini geçtiğimiz ay tamamladı. 7. Ceza Dairesi’nin oybirliği ile alınan ve taraflara geçtiğimiz hafta tebliğ edilen kararla, yerel mahkemenin verdiği kararlar onandı. Karara karşı, sanık avukatlarının karar düzeltme başvuruş yaptığı öğrenildi. Bu başvuruyu da, yine aynı heyet karara bağlıyor.

İKTİSAT BANKASI 2001’DE TMSF’YE DEVREDİLMİŞTİ

Bilindiği üzere İktisat Bankası 15 Mart 2001’de TMSF’ye devredilmiş aynı yıl 17 Aralık günü ise, İktisat Bankası’nın bankacılık lisansı kaldırılmıştı. 4 Nisan 2002’de alınan genel kurul karar ile de, İktisat Bankası’nın tüm aktif ve pasifleri ile Bayındırbank bünyesine alınmasına karar verilmişti.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]