X FACTOR: “ACITASYON” IŞIĞI / SEVAL AL

Programın adı “X Factor Star Işığı”. Kanal D ekranlarında 4. Bölümünü geride bırakan programda Emre AYDIN, Ziynet SALİ, Armağan ÇAĞLAYAN ve Ömer KARACAN jüri üyeliği yapıyor. Armağan ÇAĞLAYAN’ ın işi “show” ve bunda oldukça iyi, onu izlemeyi çok seviyorum. Emre AYDIN hayranı biri olarak böyle bir projede yer almasını garipsedim açıkçası. Jürinin müzisyenlerinin kendi alanlarında yaptıkları işlere sözüm yok. Bununla birlikte böyle bir proje onlara hiç yakışmadı.  Kimse kusura bakmasın bence böyle.

İyi sesler yok mu?

Elbette içlerinde iyi sesler de mevcut. İnsanların hayalleri var. Ancak bu programın onları bir yerlere taşıyacağına inanmıyorum. Onlara ümit verip, hayal dünyalarını genişletmekten başka bir işe yaramaz. Proje bittikten sonra yaşanılan hüsran kişilerin daha büyük yaralar almasına bile sebep olabilir.

İnsanoğlu bencildir. Hep daha iyisini ister. Yıllardır pek çok ses yarışması yapılır, uzun soluklu olur, milyonları peşinden sürükler, o akşamın tek eğlencesidir. Ancak bu program nasıl söyleyeyim Flash Tv de ki ‘Ayhan Abi’ türünden bir şey olmuş. Sadece vicdan yapılan, gözyaşı dolu, genelde ajitasyon üzerine kurulu hayatların lanse edilmesi ve bunlar üzerinden prim sağlanması şeklinde bir program görüyorum ekranlarda. Yayına uzun süre tahammül edemiyorum ve başlıyorum kanal değiştirmeye.

Reytinglerinin düşmesine şaşmamak gerek. Pazartesilerin fenomeni olan Karadayı ile yarışması zaten mümkün değil. (27 şubat 2014 günü) Karadayı 10,79 onu izleyen Yetenek sizsiniz 10,12 ve aynı saatte yayında olan X factor 3,17 reytinglerde geziniyor.

Akşam yayınlanan program hakkında olumlu yorumlar var. Twitter’da beğeni yorumları alıyor. Kendi potansiyelini yaratmış olması doğal. Volkan Konak’ ın yayınlandığı akşam tüm sosyal medya onu konuşurken, 25 şarkılık repertuar ile reytingleri 1,92 de kaldı 31.sıra da yer buldu kendisine. Hal böyle iken bu programlar devam eder mi kısa sürede ekranlara veda mı eder bunu izleyip göreceğiz.

Boynu Bükükler

boynu-bukukler

Yetim, fakir çocukların zekâları ile hayatta kalma mücadelesinin yanı sıra; zengin, şımarık çocukların edepsizliklerinin yansıtıldığı yeni bir dizi daha ekranlara merhaba dedi. Yapımcılığını Barakuda Film’ in üstlendiği dizinin yönetmenliğini Ömer UĞUR yapıyor. Sedef AVCI, Ahmet SARAÇOĞLU gibi isimlerin olduğu dizide öğretmenlerle öğrenciler aynı yaş seviyesinde.

İki gündür kendimle savaşıyorum yazmayayım diye. Ama tutamadım kendimi. Dizilerin saatlerinin çok uzun olması sebebiyle midir yoksa dizi sektörü hakikaten çıkmazda mıdır da böyle bir yapım ekranda yer bulmuştur bilemedim? 30 yaş üstü oyuncuları lise de göstermeyi bırakın artık, minyon bile değiller. Bu durum gerçeklik kavramı ile uyumsuz oluyor. Zengin-fakir zıtlaşmaları zaman zaman ekranlarda görülüyor. En azından daha minyon oyuncular seçilip dizilerin geçekçiliğini artırmak lazım diye düşünüyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki Güneşi Beklerken’de işe yaradı, Pis Yedili’de işe yaradı; neden burada işe yaramasın? Pis Yedili yapıldığında ekranlarda uzun zamandır benzer yapım yoktu, işe yaradı. Güneşi Beklerken ekibinde olaylar, kişiler, yaş, zaman, mekân kavramları özenle seçilmiş durumda, izleyiciyi rahatsız etmiyor.

Peki Boynu Bükükler’de işe yazamaz mı? Bu dizide işe yarayacak tek şey hikâyedeki fakir çocukların kimsesiz olması. Biz de acı prim yapar. Bana göre zayıf senaryosu ve yanlış oyuncu seçimleri ile uzun süre devam etmeyecek bir yapım. Bununla birlikte şu da bir gerçek ki; dizi ilk haftası olmasına rağmen aldığı 5,31 lik reyting ile listede 5.sırada yer buldu bile kendisine.

Ne diyelim izleyici seçimi karşısında boynumuz bükük…

Mutlu kalın dostlarım…

SEVAL AL / MEDYABEY

www.twitter.com/sevalal_
[email protected]

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]