İnternetTeknoloji

Wikipedia’nın erişime açılacağı saat belli oldu

Wikipedia ile ilgili flaş gelişme…Bilgi platformunun bu akşam 22:30 itibarıyla erişime açılacağı bildiriliyor.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Türkiye’de 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişime kapalı olan Wikipedia’nın açılmasına karar vermiş, karar metni uygulanması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) gönderilmişti.

KARARIN BİR AN ÖNCE UYGULAMAYA GEÇMESİ BEKLENİYORDU

Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı belirtilen kararda, Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içeriğin olmadığı ifade edildi. AYM, gerekçeli kararını Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderdi.

Hakimlik, 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişime kapalı olan Wikipedia’nın tekrardan açılması yönünde karar aldı. Karar, uygulanması için BTK’ya gönderildi.

BTK’YA GÖNDERİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin BTK’ya gönderdiği yazıda, “AYM’nin 26 Aralık 2019 tarihli kararı gereğince hakimliğimizin 29 Nisan 2017 tarihli kararının kaldırılmasına, www.wikipedia.org adlı internet sitesine uygulanan erişim engelinin sonlandırılmasına, bu siteye tümüyle erişimin sağlanmasına, kararın yerine getirilmesi için bir örneğinin derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmesine karar verildi” denildi.

BU GECE ERİŞİME AÇILMASI BEKLENİYOR

Öte yandan Wikipedia’nın erişime açılacağı saatin belli olduğu, platformun bu gece 22:30’dan itibaren erişime açılacağı öne sürülüyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı