WikiLeaks’in kurucusu Assange: NBC darbeye destek verdi

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’dan çarpıcı iddia…Assange, ABD menşeili NBC kanalının 15 Temmuz darbe grişimine destek verdiğini söyledi. Asange, darbe girişimi sırasında NBC’nin yaptığı “Erdoğan kaçtı” haberinin darbeci generallere destek anlamına geldiğini söyledi.

WikiLeaks kurucusu Assange, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde RT’den Afshin Rattanzi’ye konuştu.  Assange, “NBC, haberin kaynağı olarak ABD askeri kaynaklarını gösterdi ve bu bütün dünyada Türkiye’deki darbenin daha fazla başarı kazanması için kullanıldı, çünkü eğer bir başkan ülkesinden kaçtıysa bu kontrolü kaybetmiş demekti” şeklinde konuştu.

WikiLeaks’in kurucusu, Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton’a yakınlığıyla bilinen NBC’nin böyle bir haber yapmasının NATO müttefiki Türkiye’yle olan ortaklıklara nasıl bir etkisi olacağına dair soruya da:

“Herhangi bir hükümetin sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. Çünkü o darbe çok ciddi bir işte, yüzlerce insan öldü, yüzbinlerce insan darbe sonrası operasyonlarda gözaltına alındı ya da kovuldu.” diye cevap verdi.

WİKİLEAKS NEDİR:

Julian Assange önderliğindeki WikiLeaks belgeleri, ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmalardan oluşan 251.287 gizli belgeden oluşuyor. Assange,  belgeleri beş büyük gazetenin (El País, Le Monde, Der Spiegel, The Guardian ile The New York Times) desteği altında dağıttı ve ilk 220 diplomatik belge 28 Kasım 2010 tarihinde yayımlandı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın toplam 270 büyükelçilik ve konsolosluklarla günlük yazışmalarına dayanan belgeler içinde Washington’dan sonra 7918 belge ile en fazla belge ABD Ankara büyükelçiliği tarafından hazırlananlardan oluşuyor.

Belgelerin açıklanmasıyla birlikte Wikileaks ve en yetkili ismi Julian Assange üzerindeki maddi ve manevi baskılar arttı. Wikileaks sitesi sürekli olarak saldırılara maruz kaldı ve site alan adı ve sunucusuyla ilgili sorunlar yaşadı. PayPal, Amerikan hükümetinden gelen baskı iddialarıyla Wikileaks’in hesabını dondurarak bağışları engelledi. MasterCard ve Visa da Wikileaks’e para akışının önünü kesti. Jullian Assange hakkında tecavüz suçlamasıyla Interpol tarafından kırmızı bülten çıkartıldı ve Londra’da gözaltına alındı. 9 gün tutuklu kalan Assange, kefaletle serbest bırakıldı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]