Medyabey - Medya, televizyon, dizi ve eğlence haberleri

WhatsApp’ın kurucusu Acton’dan “Facebook’u silin” kampanyasına destek

ABD başkanlık seçimlerinde kişisel verilerin ihlali konusunda yaşanan skandalın ardından özellikle sosyal medyada başlatılan ‘Delete Facebook’ (Facebook’u silin) kampanyası medyanın gündeminde. Facebook’u silin kampanyasına WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton da destek verdi.

CEO ALEXANDER NİX GÖREVDEN ALINDI

Bilindiği gibi Facebook, 2014 yılında 16 Milyar dolar ödeme yaparak popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın almıştı. WhatsApp’tan 2017 yılında ayrılan Acton, Twitter üzerinden “Facebook’u silmenin zamanının geldiği yönündeki paylaşımıyla tekrar gündemde.

Merkezi Londra’da bulunan Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin 50 milyon Facebook profilini ele geçirerek, topladığı verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunda oy verenlerin seçimlerini tahmin edip onları etkileyebilecek bir algoritmada kullandığının ortaya çıkmasıyla ilgili skandalın ardından olay tırmanıyor. Facebook’ta 50 milyon profile erişim sağlayarak veri ihlalinde bulunduğu öne sürülen veri analiz şirketi Cambridge Analytica’nın CEO’su Alexander Nix’in görevden alınması tüm dünyadaki medya organları tarafından flaş gelime olarak duyuruldu.

FACEBOOK HİSSELERİ SERT DÜŞÜŞ YAŞADI

Veri analiz şirketi Cambridge Analytica’nın Facebook’tan izinsiz olarak kullandığı kişisel veriler ABD başkanlık yarışında Donald Trump’ın lehine kullanıldığının ortaya çıkması yeni siyasi olaylara gebe. Yaşanan gelişmelerin ardından Facebook’un 537 milyar dolar olan piyasa değeri 43 milyar dolar kaybederek 494 milyar dolara kadar geriledi. Mark Zuckerberg’in 74,5 milyar dolar olan kişisel serveti ise 69,3 milyar dolara gerileyerek 5 milyar doların üzerinde kayıp gösterdi.