Web siteleri için SEO neden önemli?

Web siteleri için SEO konusun ne kadar gerekli olduğunu bu işle ilgilenen herkes bilir. SEO araçları web sitesinin daha geniş kitleler ulaştırılmasında büyük rol oynar. Çünkü Google aramalarında bu bilgiler çok anlam kazanır.Ama internet mecrasında SEO ile ilgili yanlış bilgiler ya da yanlış yönlendirmeler de var. İşte bu alanda yanlış bilinenlerin doğruları. Siz de doğru bilgi edinmeden web siteniz için yanlışa düşmeyin.İşte SEO konusunda doğru bilinen yanlışlar ve onların doğruları:1.Yanlış: Arama motorlarında para şu kadar para öderseniz google aramalarında birinci sıraya çıkarsınız.

Doğrusu: SEO çalışması, basit programlar ile 3-5 link almak ile hedeflenen kelimelerde yükselme sağlanması demek değildir. Hele hele SEO çalışması, arama motorunu suistimal etmek hiç değildir. SEO hizmeti; baştan aşağı bir planlama ve ölçümlemedir.  SEO analizi sürecinden sonra yapılacak olan hamlelerin uygulanması ve ölçümlenmesi de bir o kadar yoğun ve disiplinli çaba istiyor.
page-rank

 

2.Yanlış : “Link Building” stratejilerinizde “Anchor Text” olarak sadece anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız.

Öncelikle Anchor Text’i açıklayarak başlayalım: Anchor Text herhangi bir URL’e bağlantı verilirken bağlantının verildiği kelime veya kelime gruplarıdır.
Doğrusu: Penguen dostu bir kurgu yaratmak için Anchor Text’lerinizi doğallaştırın ve çeşitlendirin.

Sektörünüzde veya alanınızda insanlar size ulaşmak için kaç tane anahtar kelime kullanabilir? 50, 100, 500…. Bu sorunun cevabını SEO çalışmasına başlarken yapacağınız anahtar kelime araştırması ile verebilirsiniz. Ama hepimiz şunu biliyoruz ki bu sayı 3-5 tane değil. Arama motorları da bunun farklında. Organik bir link profilinin sadece bir kaç Anchor Text üzerine kurulu olmayacağı aşikar.

3.Yanlış : “Link aldım sonra çaba harcamadan oturduğum yerde yükseldim”

 

Doğrusu: Link, SEO için kimisine göre buzdağının görünen kısmı, kimisine göre ise ana kısmıdır. Ancak işin doğrusu backlink, Google’ın web sitesine değer verirken baz aldığı 200’ü aşkın kriterinden sadece bir tanesidir.
Bu konu ayrı bir yazı konusu   Biz yazmadan bu konuya bakmak isteyenler için Search Metrics’in hazırladığı 2014 Ranking Factors raporunu incelemenizi öneriyorum.

4.Yanlış: Makalelerin uzunluğu minimum 300 kelime olmalı, hedef kelimeleriniz makalede %3-7 oranını geçmelidir.

 

Doğrusu: İçerikleri üretirken arama motorlarını değil, ziyaretçilerinizi esa alın.
2 sene öncesine kadar birçok ”SEO” uzmanı hedef kelimelerin makale içerisindeki yoğunluk oranının %3-7 arasında olması gerektiğini,, makalelerin ise minimum 200 kelimeden oluşması gerektiğini, dolayısı ile her makalede kelime/oran bazında 6-14 arasında hedef kelimenin geçmesi gerektiğini belirtiyordu. Ancak Google, bu kullanıcılara ve bu duruma inanıp o şekilde devam edenlere çıkardığı Penguen güncellemesiyle ile öyle bir cevap vermiş oldu ki sektördeki web sitelerinin neredeyse %25 i bu uygulamadan dolayı sarsıldı.

Unutmayın; içeriklerinizi arama motorlarından çok kullanıcılarınızı baz alarak üretin.

  • Amacınız kullanıcının aradığı konuyla ilgili doyurucu içerik sağlamak olsun.
  • Otorite olan prestijli mecaralara link vermekten çekinmeyin.
  • Kullanıcının yazılarınıza yorum yapması çok önemli. Yorumları teşvik edin ve soruları yanıtsız bırakmayın.
  • İçeriklerinizi paylaşılabilir olmasına özen gösterin. Sosyal medya butonlarınızı eksik etmeyin.
  • Video ve resim gibi ögeleri yazı içerisinde kullanarak, içeriğinizi çeşitlendirin.

Bunun dışında Google Webmasters Araçları sayfasında ” Bir SEO’ya mı ihtiyacınız var?” adlı makaleye göz atmanız oldukça yerinde olacaktır….https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr

 

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Site çok güzel. Makale de Güzel olmuş teşekkürler.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]