Ünlü yönetmen Roman Polanski demir parmaklıklar için gün sayıyor

Ünlü yönetmen Roman Polanski’ye hapishane yolu görünmeye başladı. Polonya, 1977’de 13 yaşındaki bir kıza cinsel saldırıda bulunup ülkeyi terk eden Polanski’yi ABD’ye iade etmesi bekleniyor.

Polonya hükümetinin cinsel taciz suçlarının yöneltildiği ünlü yönetmen Roman Polanski’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmesi için yasal mücadele başlattığı haber veriliyor.

TECAVÜZ ETTİĞİ 13 YAŞINDAKİ KIZ BUGÜN 42 YAŞINDA

Polonya mahkemesi, geçtiğimiz ekim ayında görülen duruşmada yönetmenin iadesinin yasalara aykırı olacağına hükmetmişti. Adalet Bakanlığı bu karara itiraz edeceklerini duyurdu. Oscar ödüllü ünlü yönetmen Roman Polanski, 1977 yılında bir kız çocuğuyla cinsel ilişkiye girmekle suçlanıyor

ABD’ye iadesi yılan hikayesine dönen ünlü yönetmenin ABD’de hapis hayatına hiç de uzak olmadığı konuşuluyor.

Bilindiği gibi ünlü yönetmenin 1977’de taciz iddiasına muhatap olduğu 13 yaşında olan Samantha Geimer, bugün 42 yaşında.

 

Polonya asıllı Polanski, ABD’de taciz suçundan yargılanırken suçunu itiraf etmişti. 42 gün cezaevinde yatmasının ardından daha uzun süre ceza verileceği endişesiyle karar açıklanmadan hemen önce ABD’yi terk etmişti. Önce Fransa’ya iltica eden Polanski, daha sonra Fransız vatandaşlığı almıştı. Aynı zamanda Polonya vatandaşı da olan Polanski, Fransa’nın kendi vatandaşlarını başka ülkelerde suç işleseler dahi iade etmediğinden dolayı Polanski Fransa’da işlediği suçun cezasını çekmedi.

Polanski’nin avukatı “bunu bekliyorduk. Şimdilik yorum yapamayız. açıklamasını yaptı.

Polonya’daki Krakow Mahkemesi geçen yıl ünlü yönetmenin iadesini reddetmişti.

Polanski 13 yaşındaki bir kıza tecavüz suçunu ünlü aktör Jack Nicholson’un evinde işlediği de söyleniyor.  Thomas Hardy’nin bir romanından uyarlanan üç saat uzunluğundaki “Tess” adlı filminde o zaman 17 yaşındaki Nastassja Kinski  rol aldı. Bu film, Fransa’da o zamana kadar çekilen en pahalı film oldu. Polanski, bunun karşılığını bir Oskar ödülü ve Cesar’da en iyi yönetmen ödülünü aldı

ROMAN POLANSKİ KİMDİR?:

Polanski, 1933’te Polonyalı bir Yahudi ile bir Rus göçmeninin oğlu olarak Paris’te dünyaya geldi. Üç yaşında ailesi ile birlikte Polonya’da Krakov’a taşındı. 1940’ta şehrin Almanlar tarafından işgal edilmesinin ardından ailesi bir toplama kampına gönderildi.

Naziler tarafından götürülmesinden hemen önce babasının sayesinde kaçmayı başaran Polanski, iyiliksever Katolik ailelerin yardımı sayesinde hayatta kalmayı başardı. Annesi Auschwitz’de öldü. Kamptan sağ olarak kurtulmayı başaran babası, oğluyla birlikte Krakov’a döndü. 1950 yılında bir sinema okuluna devam etmek üzere okulu terk eden Polanski, sonrasında Krakov tiyatrosunda aktör olarak işe başladı.

1986 yılında “pirates”, 1987’de Harrison Ford’un başrolünde oynadığı gerilim filmi “Frantic” adlı filmleri çekti. Yönetmenlik hayatına “Bitter Moon”(1992) ve “Death and Maiden”(1994) filmleriyle devam etti. 1999 yılında başrolünde eşi Emanuelle Siegner ve Johnny Depp’in yer aldığı “Ninth Gate” adlı filmi yönetti. 2002 yılında ise kendi hayat öyküsünden esinlenerek yazdığı, başrolünde Adrien Brody’nin oynadığı “The Pianist” ile 3 Oscar, 2 BAFTA ve Palme d’Or ödüllerini aldı. Amerika’ya girişi yasak olduğu için “En İyi Yönetmen” ödülünü onun adına Harrison Ford aldı. Polanski, 2005 yılında Charles Dickens’ın kitabından uyarlanan “Oliver Twist” filmini çekti.

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]