SinemaYerli Dizi

Ünlü yönetmen Biray Dalkıran’ın ABD ziyaretlerinin sebebi ne?

Ünlü yönetmen Biray Dalkıran’ın  bu aralar sık sık Amerika’ya gitmesinin nedeni merak ediliyordu. ABD’den çeşitli fotoğraflar paylaşan ünlü yönetmenin sosyal medyada paylaştığı bu fotoğrafların altına özellikle “tatil” etiketini eklemesi dikkati çekiyordu. Ancak Biray Dalkıran’ın ABD’de bulunuş amacının sadece tatil olmadığı ortaya çıktı.

Dalkıran’ın daha önce çektiği filmlerinden; Akasya Asıltürkmen ve Murat Yıldırım’ın başrollerinde olduğu “Araf” filminin “The Abortion” ismiyle, Fahriye Evcan ve Engin Altan Düzyatan’ın başrollerinde olduğu “Cennet” filminin ise “The Psycho Love Story” ismiyle Amerika’da dağıtılmıştı.

3D OLARAK ÇEKİLEN CEHENNEM’İ YAZIP YÖNETTİ

Bu başarıyla kalmayan ünlü yönetmen ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek 3D filmi “Cehennem”i yazıp yöneterek; Türkiye’nin 3D film yapabilen ülkeler arasına girmesini sağlamıştı. Son olarak “Peri Masalı” filminin fragmanına New York Dubbing stüdyolarında İngilizce dublaj yapıldığı ve kendisine hediye edildiği öğrenildi.

Filmleriyle pek çok ödül kazanan Biray Dalkıran, reklam, klip ve dizi yönetmenliği de yapıyor.

Biray Dalkıran’ın Amerika ziyaretleri sırasında çeşitli yapımcılarla görüşmeler yaptığı haber veriliyor. Dalkıran’ın bu görüşmelerin sonrasında önemli projelerin altına imza atabileceği konuşuluyor. Dalkıran’ın bu ABD’deki iş görüşmelerinin detaylarını sır gibi sakladığı konuşuluyor. Dalkıran’ın bu ketumluğu projelerin kesinlik kazanmadan paylaşmayı düşünmediğine yoruluyor.

YOKSA ARAF 2’Yİ Mİ ÇEKECEK?

Geçtiğimiz günlerde Biray Dalkıran, yılın başlarında; 10 yıl önce çektiği ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne kabul edilen ilk korku filmi olan “Araf”ın devam filmini çekeceğini açıklamıştı. Ancak ünlü yönetmen, dizi çalışmaları nedeniyle bu projeyi bir süre ertelemek zorunda kalmıştı. Dalkıran’ın Amerika’daki görüşmeleri “yoksa ‘Araf 2’ Amerika’da mı çekilecek?” sorusunu gündeme getirdi.

Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok başarılı işe imzasını atan Biray Dalkıran’ın, ABD’de önemli bir projeyi gerçekleştirme hayalinin her an gerçek olabileceği konuşuluyor.

BİRAY DALKIRAN KİMDİR?

1976’da İstanbul’da doğdu. Lisans ve Yüksek lisans eğitimini Beykent Üniversitesi Sinema T.V. Bölümünde tamamladı. Marmara Üniversitesi Radyo T.V. bölümünde Doktora eğitimi aldı. 2003 ve 2004 yıllarında İstanbul Üniversitesi İletişim Bölümü’nde reklam ve sinema tv dersleri, BSF akademi de yönetmenlik dersleri verdi.

Şu ana kadar sekiz adet uzun metraj sinema filminin yönetmenliğini yaptı. Bunlardan ilki olan “Araf” korku türünde olup Türkiye’de hatırı sayılır bir gişe başarısı kazandı. Aynı film Amerikan şirketi “Path Finder Pictures” tarafından Amerika’ya ve dünyaya “The Abortion” adı altında dağıtıldı. Bu özelliğe sahip ilk Türk korku filmi oldu. Bir ilk de Antalya Altın portakal film festivaline Kabul edilen ve yarışma kategorisinde yer alan ilk ve tek korku filmi olmasıyla akıllarda kaldı.

Arkasından çektiği “Cennet”; Macaristan, Çin, Amerika, İtalya, İsrail ve yurdumuzdaki bir çok festival katıldı ve ödüller aldı.

Üçüncü uzun metraj sinema filmi olan “Cehennem 3D” yine korku türünde olup Türkiye’nin ilk 3D sinema filmi olma özelliğini de taşıyor.  2012 yılında vizyona giren “Bana Bir Soygun Yaz” adlı komedi filminin yönetmenliğini yapmıştır.

28 Mart 2014 de vizyona giren “Peri Masalı” ve 4 Nisan 2014 de vizyona giren “Meleklerin Mucizesi” sinema filmlerinin yönetmenliğini yapmıştır. “Peri Masalı” isimli uzun metraj filmin senaryo, görüntü yönetmenliği, yönetmenliği ve yapımcılığını yaparak dördünü birden yapabilen Türkiye’nin en genç yönetmeni ünvanını aldı.

2014 yılında Kıbrıs’ta çekilen bir aşk hikayesini anlatan “Seni Seviyorum Adamım” sinema filmini çekti. 2015 yılında “Eski Sevgiliyi Unutmanın 10 Yolu” sinema filmini yönetti.

Reklam kökenli olan Biray Dalkıran, 2008’de çektiği “Son Balo Vals ve Zeybek” adlı canlandırma belgeseliyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden önce katıldığı son baloyu beyaz perdeye taşıdı.

Türklerin kurtuluş hikayesini anlatan “Çanakkale Savaşı Belgeseli” de yine Biray Dalkıran’ın yaptığı önemli projelerden…

2008 yılında aksiyon ve dram dozu çok yüksek bir dizi olan “Gazi”nin 7.,8.,9.,10. ve 11. bölümlerini yönetti.  Dalkıran, son olarak Kanal D’de 100.bölümü yayınlanmış olan “Kanıt” adlı “criminal-polisiye” dizinin yönetmenliğini yaptı.

 

Dalkıran’ın kazandığı ödüller:

* Altın Portakal (Golden Orange)
* Avşa Ulusal Film Festivali En İyi Kısa Film 1.lik Ödülü
* Son Balo Vals ve Zeybek Belgesel Ödülü
* Evos Angels En İyi Yönetmen Ödülü
* Gelişim Üniversitesi Özel Gösterim
* Mustafa Kemal Üniversitesi Özel Gösterim
* İstanbul Ticaret Üniversitesi Özel Gösterim
* Sinema ve Oyunculuk Konferansı Özel Gösterim
* Bodrum Türk Filmleri Haftası Özel Gösterim
* Çayda Çıra Sinema ve Sanat Festivali Özel Gösterim
* Çanakkale Kısa Film Festivali Özel Gösterim
* Son Balo Vals ve Zeybek Belgeseli Üstün Hizmet ve Teşekkür Plaketi
* Nürnberg Film Festivali Özel Gösterim (Seni Seviyorum Adamım)
* Sofya Film Festivali Özel Gösterim (Seni Seviyorum Adamım)
* Antakya Film Festivali Özel Gösterim (Meleklerin Mucizesi)
* Münih Film Festivali Özel gösterim (Cennet)
* Düzce Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü
* Zift 2001 Short Fılm Festıval
* Türkiyenin En İyi 10 Klip Yönetmeni

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı