M.Bey/ÖzelMagazin

Ünlü oyuncu İpek Tuzcuoğlu: “Geçmişteki hatalar için taze gözyaşı dökmem!”(M.Bey-Özel)

Oyunculuk ve televizyonculuk kariyerine emin adımlarla devam eden İpek Tuzcuoğlu, şu sıralar ekranlardan biraz uzak kalmayı tercih ediyor. Bu durumu ” mesleğimden değil magazin basınından uzağım” şeklinde açıklayan İpek Tuzcuoğlu ile TV’yi dizileri ve oyunculuğu konuştuk. Sorularımızla onun dünyasını az da olsa siz Medyabey okurları için aralamaya çalıştık. Sorularımıza dizilerde canlandırdığı karakterler kadar insana yakın ve samimi gelen cevaplar veren İpek Tuzcuoğlu sevenlerine ekran sessizliğinin çok fazla sürmeyeceği müjdesini vermeyi de ihmal etmedi.

İşte, İpek Tuzcuoğlu’yla yaptığımız o röportaj:

– Genelde insanın kendisini en iyi ifade ettiği mesleği seçtiği söylenir… Siz de öyle düşünüyor musunuz? Yani başka bir deyişle oyunculuk yaparak kendinizi iyi ifade ettiğini düşünüyor musunuz?

Sanıyorum ki aynen dediğiniz gibi. Öncelikle kişi kendi varoluş yetilerini ve yeteneklerini keşfetmelidir. Ve bu doğrultuda ilerlemelidir. Yoksa hem aldığınız eğitim hem kendinize vermiş olduğunuz emek heba olup gidebilir. Bendeniz bu anlamda oyunculuk ve program sunuculuğu ile hem sevdiğim hem de yeteneklerimi çeşitlendirebildiğim iki alan seçmiş bulunuyorum kendime. Mesleki seçimin içgüdüsel doğruluğu sizi bu hayatta mutlu kılan yegâne şeydir.

“PANİK YOK YOLA DEVAM!”

– En son TRT1 de  yayınlanan “Baba Candır ” adlı dizide oynadınız. Zaman zaman bir oyuncu olarak “Eyvah beni unutacaklar” diye düşünüp paniklediğiniz oluyor mu? Malum, TV çabuk tüketiyor..

Paniklediğiniz an yanlışları ve hataları da beraberinde getirir insan. Mesela, Atv de yayınlanan Diğer Yarım dizisinden sonra iki sezon  TV dizisi yapmadım ama “Ankara Yazı Veda Mektubu” ve “Kervan 1915” isimli iki sinema projesinde yer aldım. Aynı zamanda da geçen Ramazan Türkmaxgurme kanalında  “Lezzetli Sohbetler” isimli bir program sundum; bu sene de yine Ramazan ayında aynı programı yapacağız inşallah. Yine Digitürk’te sadece “beIN Gurme” olarak kanalın isim değişikliği ile. Bu konularda “panik yok yola devam!” diyenlerdenim…

– Ekranlardan uzak kalışınızın sebebi ne? Bir nevi nadas mı, şarj olmak mı? Ya da bir kaçış durumu mu söz konusu? Malum, sizin iç dünyasına maneviyata olan ilginizi biliyoruz…

Aslen mesleğimden değil magazin basınından uzağım sadece. Ve iş anlamında ise şartlar öyle gerekiyor bazen. Özel bir neden bir stratejik planlamam olmuyor. Size gelen teklifleri tercih edip etmeme durumu, şartların uygun olup olmaması diyebilirim. Maneviyat anlamında ise kişi çalıştığı dönemde de dinlendiği dönemde de zaten kendi iç dünyasını mutlaka verimli kılmalıdır. Orası sizin mabediniz huzur bulduğunuz yer olmalıdır. Ama bazen sıkıntı bazen acı da girebiliyor oraya…  İşte, onları bir misafir gibi görüp, ağırlayıp bir an önce uğurlamasını da  bilmeli insan. Her iki şartta da manevi yolculuk devam eder zaten, yeter ki sen o yolculuğa talip ol.

“KEŞKEM HİÇ OLMADI”

– Küçükken balerin olmak istemişsiniz… “Keşke şu mesleğe yönelseydim” diyip pişmanlığınız oldu mu oyunculuk konusunda?

Yok olmadı hiç. Bale eğitimi almış olmak birçok anlamda yeteneklerimin gelişmesine ritim duyguma bedensel duruşuma koordinasyon kabiliyetime destek olmuştur. Sadece klinik psikolog olmak isterdim, kişileri daha iyi anlayabilmek; analiz edebilmek ve canlandırdığım karakterleri daha da derinlemesine geliştirmek adına hoş bir donanım olurdu bir oyuncu olarak.

– Sinema-TV ayrımı yapıyor musunuz? Örneğin, sinemayı daha anlamlı bir alan olarak görür müsünüz TV’ye oranla?

Bir oyuncu olarak ayrım yapmıyorum.  Çünkü ikisinde de aynı disiplin, çalışma, rolün dramaturjisini, sosyo-psikolojik yapısını, bedensel ve ruhsal duruşlarını aynı ciddiyetle çalışırım. Yeter ki rolü seveyim, benimseyeyim ve “bunu kesin ben oynamalıyım” diyeyim. Oyunculuk başlı başına büyük bir anlam taşır ve aşktır benim için…

– Sizi ekranlarda görmek isteyenler ve de  özleyenler daha ne kadar bekleyecek?

Ramazan ayındaki programı saymazsak sanıyorum ki yeni sezona diyebilirim. Ama sinema  filmleri mi TV dizisi mi olur orasını zaman gösterecek.

– Aslında sizin oynadığınız dizilerin yanında sunduğunuz programlar da oldu. Yine böyle bir sürpriz olabilir mi önümüzdeki dönemlerde?

Bak onu unuttuk, doğru valla bakarsın TV programı da olabilir. O noktada çalışmalar da devam ediyor bir taraftan.

“MÜCADELEMİ EN HELALİNDEN YAPARIM”

– Oyuncu olarak kendinize koyduğunuz bir hedef var mı? Şu an o hedeften ne kadar uzaksınız?

Hedefleri hırsları büyük beklentileri pek sevmem ben. Çünkü kişiyi yıpratır; ihtiras ve hırs sahibi yapabilir. Aynı zamanda derin hayal kırıklıklarına da neden olma ihtimali yüksektir. İsteklerim elbette vardır mesleğime dair, o konuda da elimden geleni yaparım mücadelemi de en temizinden helalinden yaparım şayet olmazsa da tevekkül ederim. Vardır bir hayrı hikmeti derim. Kader planına inanırım. Şayet bir iş sizin nasibinizde varsa zaten 7 cihan bir araya gelse rızkınıza o işe kimse engel olamaz. Kader planınızda böylesi bir deneyim yoksa da zaten o iş sizin olmaz. Bizim meslekte işi gücü fazla takıntı haline getirmek kişiyi hasta eder. Hastalıklı kötücül negatif bir ruh hali kaplar üzerinizi. Sorduğun hedeften uzağım yani böyle çok huzurluyum doğrusu…

– Şuan neler yapıyorsunuz? Belki de bizim bilmediğimiz başka meşguliyetleriniz vardır sizi mutlu eden?

İmkanım oldukça çeşitli okulların, üniversitelerin, özel sektör ya da STK’ ların  film festivallerinde jüri üyeliği yapıyorum. Üniversite ve belediyelerin organize ettiği söyleşilere katılıyorum. Apartmanımızın bahçesinde mahalledeki sokak hayvanlarıyla bolca vakit geçiriyorum.  Oldukça fazla yabancı TV dizisi ve sinema filmi  izliyorum.

– Sizin gibi başarılı oyuncu olmak isteyen belki de milyonlarca genç kız var. Onlara ne söylemek istediniz?

Öncelikle güvendikleri, inandıkları kişilere mutlaka danışmaları gerekiyor. Ailelerinin onayını almak onlara en anlamlı destek olur. Daha sonrasında oyunculuk eğitimi almaları onları donatır ve mesleki  anlamda güçlü kılar. Disiplin, çalışmak ahlaki değerlerin sağlam olması ve kendine inanmak gayet yeterlidir. Başarı sadece kişinin kendisi içindir. Sağa sola millete hava atmak için değildir; bu bilince sahip olmalıdır insan.

TV’de dizi oyunculuğu yapmak sizi mesleki açıdan ne derece tatmin ediyor?

İyi bir hikaye ve derinliği donanımı olan senaristlerle çalışırsanız tadından yenmez doğrusu . Bir oyuncuyu önce hikaye kendine bağlar.  Sonra canlandıracağı karaktere kalbi çarpar. Yönetmen ve diğer oyuncular da aynı duygulara sahip ise işte altın oran…

“NE SÖMÜRMEYİ NE DE SÖMÜRÜLMEYİ SEVERİM”

“Ünlü oyuncular sadece para kazanmak için dizilerde oynuyorlar” anlayışı size göre şehir efsanesi mi?

Durumu öyle değerlendiren ve tercihlerini o yönde yapan oyuncular da vardır mutlaka. Bu bir tercih meselesi; kimi paraya kimi mesleki değerlere önem verir. Bu tür yaklaşımlar her meslek grubu içinde vardır. Etik ve ahlaki değerleriniz olmalıdır mesleğinize dair. Müşterek ihtiyaçların karşılanabilmesi için sadece bir araçtır para. Emeğinizin yeteneğinizin  üretiminizin karşılığıdır. Bu konuda özen gösterdiğim tek ölçü ise ücretimin hakkaniyetli olmasını sağlamaktır. Ne sömürmeyi severim ne de sömürülmeyi çünkü.

– Şu sıra ekranda gıpta ettiğiniz ve “keşke ben de bu dizide olsaydım” dediğiniz bir iş var mı?

Güzel işler var takip ettiğim ama şu karakteri oynasaydım dediğim, oyunculuğum için beni heyecanlandıracak, kendime yakın hissettiğim  bir karakter yok ne yazık ki. Bu sezon  seyrettiğim işler İçerde, Vatanım Sensin…  Cesur ve Güzel’i de Tamer Levent’in şahane oyunculuğu için seyrediyorum denk geldikçe.

“ŞENER ŞEN VE UĞUR YÜCEL’LE İNŞALLAH BİR GÜN ÇALIŞIRIM”

– Oyuncu olarak içinizde kalan bir şey oldu mu; örneğin, şu rolü oynamak isterdim” ya da “şu oyuncuyla oynamak isterdim” gibi..

Açıkçası yabancı film ya da yabancı TV dizilerindeki karakterler için böyle bir duyguya kapılıyor insan. Ne yazık ki ülkemizde bizim kuşağın kadınları için yazılıp çizilen çok fazla ne hikayeler var ne de senaryolar. Romantik komedilerde ya da dramalarda anne oynama mahkum bırakılıyorsunuz. Renksiz derinliği olmayan yüzeysel roller oluyor çoğu da. Ama yurtdışına baktığınız zaman en majör ve en harika karakterleri 40 yaş üzeri aktrislerin oynadığını görüyorsunuz. Bizde ise 20-25 yaş genç kadın oyunculara odaklı işler yapılıyor. Oynamak istediğim birçok usta oyuncuyla çalışma fırsatım oldu doğrusu. Şener Şen ve Uğur Yücel’le de inşallah bir gün çalışma şansım olur.

15- 20 yıl önceki İpek Tuzcuoğlu ile şuanki İpek Tuzcuoğlu arasındaki en temel fark ne?

Ooooo o kadar çok var ki saatlerce konuşabilirim bu konuda. Hatta tez konusu bile olur. Ama en temel olanı söyleyeyim; kader planına olan inancım ve imanım noktasında hırslarım ve ihtiraslarımdan arınabilmek diyebilirim. Bu yaşam felsefesi zaten sizi bambaşka bir boyuta götürüyor. Kıskançlık, kötü ve olumsuz düşünce kalıplarından kurtarıyor sizi.  Hak yemeden hakkaniyetle var olabilme gücü sağlıyor. Yani odak noktasının ün şöhret paraya dair değil var oluşunuza keşfe doğru olması gerektiğini anlıyorsunuz.

“YENİ HAYALLER KURMAYI SEVERİM”

Geriye dönüp baktığınızda “keşke” dediğiniz durumlar var mı?

Keşkeler ve pişmanlıklar insana acıdan başka bir şey vermez. Bir söz vardır çok severim “geçmişteki hatalarınız için taze gözyaşı dökmeyin” diye. İyi ki olmuş, olmuş ki olgunlaşmış büyümüşüm derim. İleriye bakmayı umutla yeni hayaller kurmayı severim.

– Uzun yıllardır özel hayatınızla ilgili magazin basınında hiç yer almıyorsunuz.  Bu özel bir tercih mi ?

Evet,  özellikle özen gösteriyorum.  Hepimizin yıllar içinde yaptığı yanlışlar ve hatalar mutlaka oluyor. Hayata dair hepimizin imtihanları oluyor. Kimi ailesi kimi mesleği kimi parası kimi sevdiği kişilerin erken ölümü ve daha birçok değişik sebeplerden dolayı sınanıyor. Bütün bu yanlış ya da doğru  yaşanmışlıklar sizi değiştirip dönüştürüyor. Buna olgunluk ve tecrübe diyoruz bizler de. Özel hayat ve magazin anlamında oldukça çömezdim. Çırak oldum oradan kalfalığa geçtim; şimdi de olgunluk dönemindeyim.Bu olgunluk dönemimde de münzevi bir hayat seçtim.

MEDYABEY-ÖZEL

 

 

 

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün