GündemMagazin

Ünlü oyuncu Fırat Tanış’ın sosyal medyadan yaptığı hakaret cezasız kalmadı

Oyuncu Fırat Tanış, Devlet Tiyatroları(DT) Genel Müdürü ünlü oyuncu Nejat Birecik’e hitaben sosyal medya hesabından paylaştığı ‘Memuriyeti kendine hak gören bir sanatçı, tasması ağzında dolaşan köpekten farksızdır’  ifadesi dolayısıyla mahkeme tarafından 1500 TL. adli para cezasına çarptırıldı.

YAPTIĞI KÜFÜR VE HAKARETLER TESCİLLENDİ

Nejat Birecik, aynı minvalde küfür ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulunan Devrim Evin hakkında soruşturma için hamle yaptı.

Oyuncular Fırat Tanış ve Devrim Evin sosyal medya hesaplarından yaptıkları hakaret ve küfür içerikli paylaşımlarla dikkat çekiyorlar. İkili, sosyal medyadan bu paylaşımları dolayısıyla oldukça tepki görüyor.

Star gazetesi yazarı Bedir Acar, “Küfürbazıan hakareti cezasız kalmadı” başlıklı yazısında ikilinin tepki çeken hakaretlerini gündeme taşıdı.

İşte, Bedir Acar’ın bugünkü yazısından ilgili bölüm:


Yakın zamana kadar Türkiye’de FETÖ, PKK ve DEAŞ ‘ürünü’ bombalar ardı ardına patlatılırken, bazıları da sosyal medya üzerinden yangına körükle gidiyordu. Mesela oyuncu Fırat Tanış, peşi sıra attığı tweetlerde “15 gün bankaya uğrama, eğlence mekanına gitme, kredi kartı kullanma, benzin alma, paralı yolları kullanma!”gibisinden parlak fikirler öne sürüyor, ‘hayatı durdurun’ çağrısı yapıyordu.

Sahnedeki tek kişilik gösterisinde elinde sazı, ‘Gelin tanış olalım’ türküleri söyleyen oyuncu, klavye başına geçtiğindeyse ‘görevimiz muhalefet’ bilinciyle ‘Ülkene bir tekme de sen vur, vur ki ekonomi inlesin’ manileri yazıyordu.

Aynı Tanış, insanlara aleni hakaret etmeyi de ihmal etmiyor, sırf Cumhurbaşkanı’nın sanatçılar için verdiği iftara katıldı diye Devlet Tiyatrosu (DT) Genel Müdürü Necat Birecik’e hitaben, ‘Memuriyeti kendine hak gören bir sanatçı, tasması ağzında dolaşan köpekten farksızdır’ vecizesini kayıtlara geçiyordu.

Fakat, bu kez Tanış’ın son hakareti cezasız kalmadı. Nejat Birecik, kişilik haklarına saldıran ‘klavye küfürbazı’na karşı açtığı davayı kazandı. Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi, bu aleni küfrü 1500 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

Eleştiri elbette bir haktır. Lakin eleştiri yapılacaksa bile hakkı verilerek yapılmalıdır. ‘Sanatçıyım’ diyen birinden küfür ile eleştiri arasındaki farkı anlayabilecek kapasitede olması beklenir.

Fakat nerdeee…

Mesela, bir camiayı karalamanın hazzıyla ‘Gübre beyinli, tezek tıynetli’ gibisinden döktürmelerde bulunan DT oyuncusu Devrim Evin küfür mü ediyor, eleştiri mi yapıyor? DT Genel Müdürlüğü Evin’in paylaşımları hakkında soruşturma başlattığına göre pek de ‘eleştiri’ sayılmaz. Aleni küfür ve hakaret…

Umulur ki soruşturma sürecinde Evin, tıpkı Fırat Tanış gibi eleştiri hakkı ile küfür ve hakaret arasındaki farkı öğrenir.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün