Ünlü astrolog Filiz Özkol: Kösem Beren Saat’e ağır geldi/M.Bey-Özel

Astrolog Filiz Özkol, özellikle son yıllarda astroloji dünyasında iyice öne çıkan bir isim oldu. İyi bir astrologla TV ve dizi dünyasını konuşmanın oldukça ilginç bir fikir olacağını düşündük. Medyabey ailesi olarak bu düşüncemiz röportajın gerçekleşmesinden sonra daha da pekişti.

MEDYABEY okurları için de ortaya Beren Saat, Hülya Avşar, Meryem Uzerli ve Tarkan gibi zirve isimlerin konuşulduğu ilginç bir röportaj çıkmış oldu.

 

-Filiz Özkol’un astrolog kimliğini biliyoruz. Yazılarınızı okuyoruz. Ama sizi biraz daha derinlemesine tanımak isteyen okurlarımız için biraz daha kendinizle ilgili detay verir misiniz?

– Uzun yıllar astroloji ile iç içe olmama rağmen; asıl mesleğimin Türkçe öğretmenliği olduğunu; fakat bu mesleği hiçbir şekilde icra etmediğimi söyleyebilirim. Gazetecilik, radyo programcılığı ve televizyonculuk ve en önemlisi astrolog olarak geçen ortalama 35 yıllık çalışmalarımda insan ilişkileri konusunda büyük bir tecrübe kazandığımı söyleyebilirim. Şu ana kadar yayınlanmış 9 kitabım var.

– TV ile aranız nasıl? İyi bir izleyici misinizdir?

– Pek fazla değil. Fakat güncel olaylardan kopmak istemediğim için mümkün olduğu kadar takip ediyorum. İnsan ilşkilerini televizyonlarda çok daha kolay yakalayabiliyor ve analiz edebiliyorsunuz. Özellikle Türkiye profilinin yansıması olarak görebiliriz.

filiz-ozkol

-TV’de en çok hangi tarz programlar izlersiniz, örneğin takip ettiğiniz diziler var mı?

– Herkesin genelde “belgesel” dediği klasik cevaplar vardır. Hani kaliteli bir izleyici havası yaratmak için kullanılan bence balon bir cevaptır. Türk ırkının kendi kodlamasından kolay uzaklaşamadığı bir gerçek. En üst düzeyde kişilerin bile seviyesi kötü diyebileceğimiz programları izlediğini bildiğim için; ben halkımızın her türlü duygularını yansıttığı programlar diyebilirim. Belki zihinsel kirlilik yaratıyor ama; kendimi ve yaşadığımız ülkenin insanını tanımak için ayrım yapmıyorum özellikle halka inen programları izliyorum. Evlilik ve yarışma programları son derece ilgi çekici geliyor.

– TV izlerken bir izleyici gibi değil de bir astrolog gözüyle izlediğiniz olur mu? Hangi program tutar tutmaz konusunda düşünür müsünüz mesela?

– Astrolojinin avantajını tabii ki  inkar edemem. Fakat bu konuda hislerim çok güçlüdür. Garip bir şekilde hissediyorsunuz.. Alelacele çekilen diziler kendini hemen belli ediyor. Reyting kaygısı beraberinde korkuyu getiriyor ve hata üstüne hata yapılıyor ve dizinin başında belli oluyor sonunun ne olacağı. Bizim yapımcıların hatası; bir dizi veya program tuttuğu anda hemen benzerlerini üretiyorlar ve ilk orijinali gibi olmuyor. Sonuç bıkkıntı ve fiyasko..

-Artık dizi tutturmak büyük meziyet. Bir sürü bileşen var. Hepsinin bir araya gelmesi gerekiyor bir dizinin uzun sezon devam etmesi için. Yapımcılar size danışırlar mı dizi projeleriyle ilgili?

-Birçok danışan yapımcı var tabii. Mesela “Yaprak Dökümü” dizisinin başlama tarihini AY yapımla birlikte bulmuştuk ve dizinin yayını uzun sürmüştü. Bizdeki oyuncular, iyi oyuncu olduklarını ispat etmek istercesine rollerini fazla abartarak oynadıkları için bazen inandırıcılığını kaybediyorlar. Aile dramları doğallıktan uzaklaşıyor. Hiçbir şeyi dozunda yapmıyoruz. Başarılı olma yolunda giderken birden sapmalar başlıyor ve büyük umutla başlayan diziler fos çıkıyor. Birçok dizinin de alt yapısı iyi oluşturulmuyor. Gecekondu misali ilk depremde proje yıkılıyor.

-Başrol oyuncusu seçerken ya da projenin başlama zamanı önemli midir bir işin tutması konusunda?

– Elbette dizinin astrolojik haritası çok önemlidir. Dolunay küçülürken ve ay boşluktayken, retrolarda başarısız yapıtlar ortaya çıkar. Daha birçok olumsuz unsurlar birleşebilir. Dizi kadroları yapılırken eş dost olayı bizde çok geçerli.. Senaryoya uygun bir kadro kurulması gerekiyor.. Yabancı ülkelerde olmayan fakat bizde her türlü konuda olduğu gibi bu sektörde de ‘’torpil ‘ dediğimiz olay maalesef hala geçerliliğini sürdürüyor. Sonuç olarak yapımcı da oyuncu da karşılıklı maddi kaygı içinde iş yaptıkları için sonuç ortada. Gerçi bu tarz programların içeriğini bir ülkenin kültür seviyesi belirliyor

-Daha nokta hedefleri konuşalım…Mesela Meryem Uzerli’nin dizisi Gecenin Kraliçesi beklendiği gibi olmadı. Reytingler ne kanalı ne de yapım şirketini tatmin edecek düzeyde değil. Bir astrolog gözüyle dizideki sorun ne sizce?

meryem-uzerli

– Meryem Uzerli güzel bir kız. Muhteşem Yüzyıl için mükemmeldi.. Osmanlı’da yabancı gelinlerin dillere destan olduğunu düşünürsek; Hürrem Sultan rolü için daha iyisi olamazdı.. Hepsi bu kadar.. Kız güzel diye hemen yeni bir rolle Türk halkının karşısına çıkması yanlıştı. Henüz Meryem kişiliği zihinlerden silinmeden kızı paketleyip yeni bir rolle ekranlara attılar. Batıda; iz bırakan rollerden sonra uzun zaman oyuncuları dinlendirirler.. Her şeyimiz derme çatma pazar işi..

– Bir de Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi var. Orada da benzer bir reyting sorunu var. Kösem’le ilgili neler söylemek istersiniz? Reytingi iyi denilen Hülya Avşar bile yaraya merhem olmamışa benziyor:)

– Üst üste tarihi dizi bıktırdı. Osmanlı döneminin cılkını çıkardılar. Üstelik Kösem’in oyuncu kadrosu zayıf. Hülya da kurtaramadı. Çünkü Hülya Avşar uzun süre oyunculuktan uzaktı. Popüler kültürle son yıllarda fazla yumak oldu. Tüm iyi niyetine rağmen; kadroda kaynadı gitti. Açıkçası gözler hep “ Nebahat Çehre’yi” aradı. Bence Beren Saat de zayıf..Kösem güçlü bir karakter. Beren’e ağır geldi.

-Yapımcılara dizi ya da program tutturma konusunda asla yapmayın diyeceğiniz önerileriniz var mı?

– Bence Çağan Irmak her konuda muhteşem..Her yaptığı farklı. Türk halkının duygularını çok iyi biliyor ve bu duyguları basitleştirmeden çok güzel bir şekilde sunuyor. Her yapımcının ve yönetmenin Çağan’ın ön hazırlıkları nasıl yaptığını ve proje aşamalarında nasıl çalıştığını takip etmesi gerekir. Tabii ki Çağan’ın dışında birçok kaliteli yapımcı ve yönetmen de var. Kalite her zaman kendisini belli eder zaten.

Sonuç olarak bir dizi tutmuşsa hemen bir benzerini yapmasınlar. Farklı bir şey yaratmaya çalışsınlar. İşin kolayına kaçtıkları zaman da; ucuz etin yahnisi yavan oluyor ve bir çuval incir berbatlaşıyor.

– Astrolojik haritasının avantajından dolayı şu oyuncunun her işi tutar diyeceğiniz bir isim var mı?

– Uzun yıllar başarılı bir haritaya sahip olup sonradan şanslarının döndüğü çok sanatçı var. Hiçbir başarı ilelebet olmaz. Fakat başarısız olsa bile; şöhretlerinden hiçbir şey kaybetmeyecekleri 2 sanatçı ismi verebilirim. HÜLYA AVŞAR ve TARKAN..

hulya-avsar-tarkan

-Size şans verilseydi hangi dizi projesine müdahil olmak isterdiniz? Neleri yapardınız ya da değiştirirdiniz?

– Çağan Irmak imzalı bir aile dramında oynamak isterdim. Son yıllarda en beğendiğim defalarca izlediğim “Unutursam Fısılda’’ sanat dünyasında Çağanlar çoğalmalı.. (Gülüyor) Çok mu Çağan reklamı gibi oldu?

– İyi oyunculukla burçlar arasında nasıl bir ilişki var?

– Evet güçlü Merkür ve Venüs etkisi alan kişilerde oyunculuk mükemmel gelişiyor. Jüpiter , Venüs ve Uranüs bir oyuncunun kariyer evinde ise o kişi kesinlikle dünya çapında bir oyuncu olur. Tabiii ay burcu Balık olanlar. Güneşi terazi ve boğada olanlar. Her haritanın farklı bakış açıları vardır.

MEDYABEY/ÖZEL

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]