Üniversite için doğru tercih nasıl yapılır?

Değişen en son ÖSYS tercih rehberi ile adım adım üniversite doğru tercih yolları Üniversite tercihi yapanlar bu haber sizin için. 2016 Üniversite tercih kılavuzu değişti. ÖSYM tarafından yayımlanan en son tercih kılavuzu ile adım adım üniversite tercihi nasıl yapılır sorunuzun cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Üniversite tercihi yaparken tercih robotları da işinize yarayacak. Yüksek Öğretim Kurumu YÖK, resmi olarak bir atlas yayınladı. Üniversite tercihleri başladı. İşte tercih ile ilgili aradığınız tüm soruların cevapları…

Üniversite tercihleri 29 Temmuz 2016 tarihinde alınmaya başladı. 2 Ağustos 2016 Salı gününe kadar devam edecek olan tercihlerinizi yaparken oldukça dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmakta yarar var. “Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmek gerekir, tercihlerde puanlamaya mı yoksa sıralamayı mı göre tercih yapmalıyım?” şeklindeki sorular sıkça öğrenciler ve veliler tarafından soruluyor. Öncelikle işe 2016 ÖSYS tercih kılavuzunu indirmekle başlamak gerekiyor.

2016 ÖSYS TERCİH KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıdaki linke tıkladığınızda öncelikle kılavuzu indirin ardından tablo 3 ve tablo 4’ü indirin. Tablo 3’de iki yıllık üniversiteler, Tablo 4’de ise 4 yıllık üniversiteler yer alıyor.

2016 YGS ve LYS sonuçlarını aldıktan sonra, tercihlerinizi belirlemenizde size yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bu sayfada 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarında üniversite adı, program adı, puan türü, programın bulunduğu şehir, vb alanlara göre arama yapabilir ve her bir puan türündeki başarı sıranız ile, girmeyi düşündüğünüz yükseköğretim programlarına geçen yıl yerleşen en küçük puana karşılık gelen başarı sırasını karşılaştırarak girebileceğiniz programları (tercihlerinizi) belirleyebilirsiniz. ÖSYM tarafından yayınlanan tercih robotu işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak. 2016-ÖSYS Tercih Robotu’na https://rehberlik.osym.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NEREDEN YAPILACAK? 

Adaylar tercihlerini, 29 Temmuz -3 Ağustos 2016tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adım adım tercih

  1. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.
  2. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır.
  3. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir.
  4. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.
  5. Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

TERCİH SÜRESİNİ KAÇIRMAYIN!

ÖSYS tarafından yapılan açıklamaya göre tercih süresi kesinlikle uzatılmayacaktır. “Tercih işlemleri, 3 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.”

KAPATILAN VE KILAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELER ŞUNLAR: 

18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıdaki güncellemeler yapılmıştır:

1) Kılavuzda yer alan Tablo-3, Tablo-4 ve Tablo-5’ten aşağıda belirtilen Üniversiteler çıkarılmıştır:

Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)
Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)
Fatih Üniversitesi (İstanbul)
Gediz Üniversitesi (İzmir)
İpek Üniversitesi (Ankara)
Melikşah Üniversitesi (Kayseri)
İzmir Üniversitesi (İzmir)
Mevlana Üniversitesi (Konya)
Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)
Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)
Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)
Şifa Üniversitesi (İzmir)
Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)
Zirve Üniversitesi (Gaziantep)

2) TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalarda “Kimya” alanında alınan dereceler için “tıp programı” eklenmiştir.

3) Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin kontenjanları yeniden düzenlenmiştir.

24 TERCİH HAKKI VAR

2016’da adayların 24 tercihte bulunma hakları var. Geniş bir aralıktan tercihlerini yapmaları öneriliyor. Adaylar tercih listelerinde istedikleri puan türünden bölümlere yer verebilirler. Bütün tercihlerin yalnızca adayın kendi alanından olması şart değil. Ancak adayların diğer puan türlerinden tercih yapabilmesi için ilgili puan türlerinin hesaplanmış olması koşulu var.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]