Ümit Zileli İzmir’de gözaltına alındı

Gazeteci Ümit Zileli, İzmir’de polis tarafından gözaltına alındı. Gazeteci-yazar Ümit Zileli, mahkemece hakkında “yakalama kararı” olması nedeniyle İzmir’de gözaltına alınarak adliyeye götürüldü.

21. İzmir Kitap Fuarı’na katılmak üzere geldiği İzmir’de bulunan gazeteci-yazar Ümit Zileli, sabah saatlerinde kaldığı otele giden polisler tarafından gözaltına alındı.

Hakkında mahkemece hakkında verilmiş “yakalama” kararı doğrultusunda gözaltına alınan Korkusuz gazetesi yazarı Ümit Zileli, Alsancak Polis Merkezi’ndeki işlemlerinin ardından İzmir Adliyesi’ne götürüldü. Zileli’nin avukatı Murat Ergün, yaptığı açıklamada, müvekkilinin hakkındaki yakalama kararına istinaden İzmir Adliyesi’nde nöbetçi hakim karşısına çıkacağını belirtti.

Ergün; “12 Eylül dönemine ilişkin Diyarbakır Cezaevi Müdürüne ‘işkenceci’ demiş. Buna ilişkin kendisine ulaşılamayınca hakkında yakalama kararı çıkarılmış. Birazdan ifade verecek.” diye konuştu.

Sabah 06:00 sularında gözaltına alınan Zileli, sabah 11:00’de ise serbest bırakıldığı haber veriliyor.

ÜMİT ZİLELİ: ÇAĞIRSALAR GİDERDİM

Kendisinin çok önceden açılan dava ile ilgili mahkemeye çağrılmadığını vurgulayan Zileli, “Sabah saat 6 civarında kaldığım otel odasına polisler geldi. Neden gözaltına alındığımı bilmiyordum. Gelen polislere sordum ‘Neden diye’ ancak onlar da bilmediklerini söylediler. Mahkemeye çıkarılınca öğrendim ki; 1980′lerde Diyarbakır Cezaevi’nde görev yapan ve o zamanlar ‘işkenceci olarak’ nam salan Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran hakkında bir televizyon programında söylediğim sözler için Yıldıran’ın oğlu bana dava açmış. Antartika’da yaşadığım için bulamadılar herhalde ki sabah baskınıyla gözaltına almaya geldiler. Daha önce bu dava ile ilgili kimse mahkemeye ifade vermem için davette bulunmadı. Çağırsalar zaten giderdim” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]