İnternetManşet

Uçakta internete az bir zaman kaldı

AB ülkelerinde, 2017 yılında uçaklarda bilgisayar ya da cep telefonu aracılığıyla 75 megabite kadar internet hizmeti verilmesinin planlanıyor olması Türkiye’yi de etkileyecek. Türksat ve Inmarsat tarafından 2017 yılında işlerlik kazanması beklenen projeye Türkiye’nin de dahil olması için gerekli çalışmalar yapılıyor.

UÇAKLARDA 75 MEGABİTE KADAR İNTERNET HİZMETİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgilerde, AB ülkelerini kapsayan ve 2017 yılı ortalarında hizmete girmesi planlanan S Bant havacılık projesiyle uçaklarda 75 megabite kadar internet hizmeti verilebilecek.

3 İŞLETMECİYE YETKİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) uçaklarda GSM 1800 mobil telefon hizmeti için 2009’da düzenleme yapıldı. Bu iş için halihazırda yetkili 3 işletmecinin bulunduğu haber veriliyor.

Söz konusu hizmet ile ilgili şu ana kadar çeşitli deneme çalışmaları yapıldı. Hava taşıtlarında internet, ilk olarak 2012’de Kurul kararıyla Ku-band için yakın zamanda da Ka-band için düzenlendi.

ONAY SÜRECİ BEKLENECEK

Türkiye Cumhuriyeti’ne kayıtlı hava taşıtlarında Uydu Haberleşme Hizmeti (UHH) ve İnternet Servis Sağlayıcılığı (ISS) hizmeti yetkilendirmelerinin her ikisine de sahip işletmeciler, Kurumun resmi internet sitesinde yer alan ”Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti Sunumuna İlişkin Bilgi Formu”nu doldurup, onay sürecinden geçtikten sonra izin alabiliyor.

Yabancı ülkelere kayıtlı hava taşıtları ise yetkilendirme aranmaksızın benzeri izin sürecinden geçtikten sonra bu hizmeti sunulabiliyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı