Twitter’ın yeni uygulaması bazı kullanıcıları üzebilir

Twitter yeni uygulamasıyla gündemde…

Sosyal medya Twitter’da yeni bir uygulamayla, kullanıcıların geçmişte yazdıkları tweetleri arama motorunda bulunabilir hale getireceği haber veriliyor.

2006 yılında kurulan sosyal iletişim sitesi bugüne kadar yalnızca 30 gün geriye gidilmesini mümkün kılıyordu.

Önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceği duyurulan uygulama sayesinde yaklaşık yarım trilyon tweet içinde arama yapılabileceği konuşuluyor.

Bilgiye erişim açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirilen bu uygulamanın, bazı Twitter kullanıcılarına sorun yaratabileceğine dikkat çekilirken geçmişte paylaştığı şeyleri unutan bir kullanıcının, uygulama nedeniyle bu tweetinin hatırlatılarak rahatsız edilebileceği uyarısı yapılıyor.

Bu uygulamayı kullanarak istenilen kişinin tüm Twitter geçmişine bakabilecek ve eski tweetler arasında arama yapabilecek.Ancak aramada yalnızca kamuya açık tweetler görüntülenecek.

Twitter geçmişinde kelime ve kullanıcı ismi dışında, etiketler de aranabilecek, bunları ilk başlatan kişiler bulunabilecek.

Aslında geçmişteki tweetlerinizi gözden geçirmek ve rahatsız olduklarınızı silmek için Twitter birkaç yöntem sunuyor.

Seçeneklerden biri Twitter hesabını tamamen kapatmak. Eğer hesapkapatılırsa eski tweetler arşivde 30 gün tutuluyor, ardından arşivden de siliniyor.

Bu 30 gün içinde hesap isternirse yine açıp aktif hale getirilebiliyor. Ayrıca hesabı silmek yerine e-posta ve şifre değiştirerek yeni bir hesaba geçilebiliyor.

Ancak bu tür yöntemlerde takipçiler kaybedildiği için çoğu kullanıcı bunu göze alamıyor. Hesabını tamamen kapatmak istemeyen kullanıcılar, tek tek tweetlerini gözden geçirip silmesi gerekiyor.

İlk tweet

Twitter’ın yeni arama uygulaması sayesinde “#FirstTweet” (Türkçesi: #İlkTweet) yazarak, ilk atılan tweete dönebilmek mümkün.

Twitter kullanıcılara eski tweetlerini arşiv olarak indirmelerine olanak da sağlıyor. Bu arşivde, aylara bölünen tweetlerin içinde arama yapılabiliyor.

Ve arşivde, her tweete bir link bulunacağı için bir kullanıcı, arşivinden rahatsız olduğu tweetleri kolayca bulabilecek ve linke tıkladıktan sonra tweeti silebilecek.

Eğer tweetleri silmekle uğraşamak istemeyen ve hesabını kapamak istemeyenler, tweet silen uygulamalardan birini kullanabilecekler.

Bu uygulamalar indirilip onay verildiğinde, belirlenen tarihten itibaren bütün tweetleri silinebiliyor.

Ancak  tweetlerin  silinmesi yazılan tweetlerden sonsuza kadar kurtulunduğu anlamına gelmiyor. Örneğin ABD Kongre Kütüphanesi, kendilerine gönderilen her tweetin ekran görüntüsünü arşivliyor.

Yeni arama uygulamasıyla, tweetlerin daha sık arşivlenebileceği belirtiliyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]