ManşetTeknoloji

TWITTER’DA İLLEGAL PAYLAŞIMLARA ÇÖZÜM GELİYOR

Türkiye, illegal paylaşımlar için yazılım satın alıyor.

Sabah’tan Ahmet Topal’ın haberine göre Türkiye, NetClean isimli yazılımı satın almaya hazırlanıyor.

Satın alınacak program istenmeyen içerikleri 5 saniyede silecek Özel hayatın gizliliğini koruyarak kişisel hakların ihlal edilmemesini isteyen hükümet, Twitter üzerinden yapılan yasa dışı paylaşımlara çözüm bulmak için adı geçen programı satın alacak.

Twitter üzerinden paylaşılan yasadışı fotoğraf, görüntü ve bilgileri hemen silmek böylelikle mümkün hale gelecek.Twitter ile uyumlu çalışan NetClean isimli yazılımla, çocuk pornosu, illegal fotoğraf ve terör içerikli paylaşımlarının tivit atıldıktan beş saniye sonra otomatik olarak silinmesi hedefleniyor. Yazılımla ilgili alımı ise İçişleri Bakanlığı yapacak.

Yapılan araştırmalar sonunda Twitter’daki istenmeyen ve hakkında mahkeme kararı bulunan içerikleri engellemenin yolunun bulunduğu ileri sürülüyor. Yazılımın alınması için İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçtiği haber veriliyor. Yazılımın maliyeti ise 40 milyon euro.

 

Twitter’da ‘Allah CC’ rumuzlu kullanıcıya 15 ay hapis

Muş Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter’da “Allah CC” adını kullandığı ve yazdığı mesajlarla “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen öğretmen Ertan P.’ye 15 ay hapis cezası verdi. Cezası ertelenmeyen öğretmen, Yargıtay’ın kararı onaması halinde cezaevine girecek.

Şikâyet üzerine 2012’de başlatılan soruşturma sonucu açılan davada Ertan P., Twitter’da söz konusu ismi, başka bir kullanıcıdan hacklediğini öne sürdü. İddianamede yer alan tivitleri kendisinin atmadığını savunan sanık, adresi ele geçirdikten sonra kan bağışını destekleyen mesajlar yazdığını savundu. Sanık, “Bu rumuzla bir müddet yazdım. Benden sonra da bunu başkaları hacklemiş olabilir” dedi. “Suçun işleniş biçimi, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, failin amaç ve saikini” göz önüne alan hâkim, sanığı “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama” suçundan 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Cezayı suçun yayın yoluyla gerçekleştirilmesi ve değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi nedeniyle 15 aya çıkaran hâkim, sanık hakkında takdiri veya yasal indirim uygulamadı. Hâkim, sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaat oluşmadığı gerekçesiyle hükmün açıklanmasını geri bırakmadı, cezayı da ertelemedi.

Hâkim, sanığın memuriyet hakkından da yoksun bırakılmasına karar verdi. Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onarsa öğretmen P., hapse girecek.

Sabah

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı