Twitter 10. yaşını coşkuyla kutladı

Bundan tam 10 yıl önce 2006’da hayatımıza giren ve tüm duygularımızı 140 karakterde nasıl hızlı ve zekice paylaşmamız noktasında bize zemin hazırlayan dev sosyal medya platformu twitter 10. yaşını coşkuyla kutladı.

İlk yayınlandığında adı ‘twttr’ olan daha sonra Twitter adını alan Twitter, 10. yıldönümünü #LoveTwitter’ hastag’i ve yayınladığı video ile kutladı. Videoda dünyada yaşanan önemli gelişmeler ve Twitter kullanıcılarının bu olayşar hakkında yazdığı yorumlara yer verildi. Aslında bir mikroblog sitesi, olan 21 Mart 2006 yılında Amerikalı girişimci Jack Dorsey tarafından hayatımıza girdirildi. Doğum gününde ise dev mikroblog sitesi twitter bir günde atılan 500 milyondan fazla tweet ve 250 milyar beğeni ile coşkulu bir kutlama yaptı. 21 Mart tarihinde doğum gününü kutlayan twitter, son 10 yılın dünya çapında önemli anlarını anlatan bir video paylaştı. Ayrıca Sidney’den San Francisco’ya tüm ofislerinde yaş günü kutlamaları düzenleyen twitter bu coşkusunu kullanıcılarına da özel bir teşekkür yazısıyla pekiştirdi.

Twitter kutlama videosu rekor kırdı

 

10 yıl sonunda sayılarla Twitter portresi
– En çok takip edilen kullanıcı: Katy Perry – 84.8 milyon takipçi
– En çok ‘retweet’ edilen paylaşım: Ellen DeGeneres’in Oscar töreninde ünlü isimlerle birlikte çektiği seflie, 3.3 milyon kullanıcıya ulaşarak, retweet rekorunu elinde tutuyor.
– En çok tweet atan kullanıcı: @VENETHIS adlı kullanıcı, toplamda 37 milyon 771 bin tweetle rekor kırdı.
– En çok ‘mention’ alan kişi: 950 milyon ‘mention’la ABD’li şarkıcı Justin Bieber
– En çok etiketlenen şehir: Sao Paulo / Brezilya
– En kısa zamanda en çok ‘retweet’ alan olay: ABD’li aktör Leonardo Di Caprio’nun Oscar kazandığı an dakikada 440 bin tweet atıldı.
– En kısa zamanda en çok tweet atılan olay: Brezilya’da oynanan 2014 Dünya Kupası, dakika başı en çok tweet atılan olay oldu.
– En çok kullanılan ‘hashtag’: #ff Friday Follow. Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi için sadece cuma günleri yapılıyor. Bugüne kadar 539 milyon kez kullanıldı.
– İlk kez 1 milyon takipçi sınırını geçen kullanıcı:
Ashton Kutcher
– En çabuk 1 milyon kişiye ulaşan kullanıcı: Caityln Jenner

Twitter Tarihçesi

2006 yılında Dorsey tarafından kurulan twitter ilk kez 25 Nisan 2011’de Türkçe olarak kullanılabilir hale gelmişti. Yani kuruluşundan ancak 5 yıl sonra Türkiye Türkçe twitter kullanmaya başladı. Twitter denince tabi ki akla gelen kuşkusuz etiketleme ya da bilinen ismiyle hashtag. Bu kavram ise ilk kez ABD’li oyuncu Chris Messina tarafından 2007 yılının ağustos ayında ortaya atılmıştı.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]