Medya

Türkiye’den sınırdışı edilen Hollandalı gazeteciye bir şok da gazetesinden…Kovuldu

Terör bağlantısı şüphesiyle geçen perşembe sınırdışı edilen ve Türk medyasının gündemine gelen Hollandalı gazeteci Ans Boersma’nın ülkesinde bir şok daha yaşadığı ortaya çıktı. Hollandalı muhabirin çalıştığı gazeteden kovulduğu haber veriliyor.

GAZETESİ İŞİNE SON VERDİ

Hatırlanacağı gibi Hollanda’da yayın yapan ekonomi gazetesi Het Financieele Dagblad’ın Türkiye muhabiri Ans Boersma, basın kartı verilmesinden dokuz gün sonra sınırdışı edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazetecinin Hollanda polisi tarafından gelen El Nusra örgütü bağlantısı bilgisi içeren istihbarat paylaşımı nedeniyle sınırdışı edildiğini bildirmişti.

KOVULMA NEDENİ İHMALKARLIK

Ancak AA’nın haberine göre Boersma’nın çalıştığı gazetedeki görevine son verildi.

Gazetenin yazılı açıklamasında, Boersma’nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde üç kez ihmalkar davranması nedeniyle karşılıklı güvenin kaybolduğu gerekçesiyle görevinden alındığı bildirildi.

SEVGİLİSİ NUSRA MİLİTANI ÇIKTI

AA’nın haberinde Hollanda basınında gazeteci için çıkan iddialara da yer verildi.

Haberlere göre Hollanda’da geçen yıl tutuklanan Nusra Cephesi militanı  gazetecinin eski erkek arkadaşıydı. Boersma bunu gazetesine bildirmedi.

Boersma’nın Suriye’deki silahlı gruplardan Nusra Cephesi’nin üyesi olan terör zanlısıyla 2013-2014 yıllarında Türkiye’de tanıştığı, Hollanda vizesi almasına yardımcı olduğu da öne sürüldü. Gazetecinin sevgilisi için sahte belge hazırladığı iddia edildi.

Gazetenin açıklamasında terör zanlısının tutuklandığı belirtilerek gazetecinin bu kişiyle bir geçmişi olduğunu bildirmemesinin genel yayın yönetmenliği için büyük hayal kırıklığı olduğu ifade edildi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre de gazetecinin avukatı Maarten Pijnenburg, Boersma’nın Suriyeli adamla kısa bir süre arkadaşlık yaptığını, bu kişinin terör örgütü üyesi olduğunu bilmediğini öne sürdü.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün