Türkiye asit yağmurlarından etkilenecek mi?

Irak sınırından üzerimize zehirli bulut kümeleri geliyor. IŞİD’in Musul’da yakmış olduğu kükürt fabrikasından havaya karışması sonucu oluşan zehirli bulutlar Türkiye üzerine geliyor. Uzmanlar uyarıyor. Türkiye’de zehirli bulutlar kezzap yağmurları bırakacak. Peki hangi illerde kezzap yağmurları bekleniyor? Kezzap yağmurlarından korunmak için ne yapmak gerekiyor?

Gerçekten kezzap mı yağacak? 

NTV meteoroloji Editörü Gökhan Abur’un açıklamaları dikkat çekti. Abur, Musul’dan gelecek SO2 gazlarının nem oranının artmasıyla H2SO4’e dönüşeceğini belirterek “Bu da halk dilinde kezzap” diyerek yağışların tehlikesinin altını çizdi. .

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu Türkiye üzerinde yarın beklenen zehirli yağışlarla ilgili olarak “Yağmurda kalmayın, yuğmur suyu kullanmayın” uyarısını yaptı.

Prof. Dr. Kadıoğlu, asit yağmurlarından etkilenmemek için yağmur suyunun fazla kullanılmaması gerektiğinin önemini belirtti ve şu açıklamayı yaptı: “İlk dakikalarda yağmurdaki asit oranı fazla olacak. Volkanik patlamalarla eşdeğer olacağı söyleniyor, böyle panik bir durum söz konusu değil fakat yağmur suyunu fazla kullanmamaya ve dışarıda spor yaparak tenimizi asite maruz bırakmamaya özen göstermeliyiz. İnsanlara verdiği zararın yanında asitin deniz canlılarına, tarihi eserlere, binalara, arabalara kadar zararı vardır. Musul kükürt yangınlarının Türkiye ve cevresi için ölümcül bir tehlikesi yok. İlla da tedbir diyorsanız o yağmur suyunu kullanmayın yeter.”

Hangi illerde kezzap yağışı bekleniyor? 

iste-kezzap-yagisi-ndan-etkilenecek-iller-201927-1-1jpg

Öte yandan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kayıhan Pala,  da asit yağmurları hakkında ölüm riskine dikkat çekerek “Bunlar solunum sistemi, kalp ve dolaşım sistemi sorunları, alerjisi olan kişiler nefes almada zorlanabilir. Asit yağmurlarının ciltle temas etmesi halinde ise deriyle ilgili sorunlara neden olur.”  açıklamasını getirdi.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]