Türk Sineması’nın 100. yılı kutlaması

Türk Sinemasının 100.Yılı Kutlaması,İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin organize ettiği etkinlikle, Beşiktaş Belediyesi,SODER Sinema Oyuncuları Derneği ve SESAM Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin destekleriyle ve birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşti.

Etkinliğe Göksel Arsoy, İzzet Günay, Süleyman Turan, Selda Alkor, Nilüfer Aydan, Nuri Alço, İhsan Gedik, Yavuz Karakaş, Mahmut Cevher, Serpil Çakmaklı, Oya Aydoğan, Eşref Kolçak, Engin Çağlar,Yusuf Sezgin, Meral Orhonsay,Yılmaz Köksal, Kadir Kök, Şemsi İnkaya, Çetin Başaran, Hasan Yıldız, Bahar Öztan, Mine Soley, Serdar Gökhan, Umut Sezgin, Reha Yeprem, Meral Konrat gibi bir çok ünlü sinema oyuncusu,Yılmaz Atadeniz, Çetin İnanç, Ülkü Erakalın, Kunt Tulgar gibi birçok ünlü yönetmen ve sinema emekçisi katıldı.

Birçok filme ev sahipliği yapmış Dolmabahçe Meydanı’nda buluşan sinemacılar, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay, Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı ünlü oyuncu Yusuf Sezgin, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı ünlü yönetmen Yılmaz Atadeniz ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yaptığı konuşmalardan sonra Türk Sinemasının 100.yıl pastasını kestiler. Ardından Susuz Yaz ve yüzlerce filminin usta oyuncusu,Yeşilçam’ın iyi yürekli kötü karakteri Erol Taş, ölümünün 16.yılında yapılan bir sürprizle anıldı.

Büyük ebatta yapılan Erol Taş foto bloğu sinema sanatçısı arkadaşlarının alkışlarıyla törenle açıldı.Toplu olarak çektirilen 100.Yıl fotoğrafının ardından,sinemacılar filmlerinde de kullandıkları 1950’li ve 1960’lı yılların klasik otomobillerine binerek kortej oluşturdular.Kortejde usta oyuncu Sadri Alışık’ın kendisine ait ve birçok filminde kullandığı sarı renkteki 1957 model Chevrolet Belair marka otomobili de organizasyonda dikkatleri çekti. Araçların üstü ünlü filmlerin sinema afişleriyle kaplandı. Sanatçılar kortejde vatandaşları selamlarken ellerinde yazılı olan “Yaşasın Yeşilçam” flamalarını salladılar.

Kortej, Akatlar Sanatçılar parkına kadar devam etti. Parkta yapılan ödül töreninde,etkinliğe katılan sinemacılara,Türk Sinemasının 100.yılında,sinemaya verdikleri büyük emeklerden dolayı,klaket şeklinde plaketler verildi.Ödülünü alan sinemacılar,tek tek izleyicilere duygularını aktardılar ve mutluluklarını ifade ettiler.Program kokteyl ve Yeşilçam temalı melodilerin mimarı usta müzisyen Cahit Berkay’ın müthiş konseriyle sona erdi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]