TUNA KİREMİTÇİ’NİN ONUR DAVASI

 

tuna-kiremitci2

Tuna Kiremitçi, işine sebep gösterilmeden son verildiği için Hürriyet gazetesine karşı 1 TL’lik manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Kiremitçi, Hürriyet’i dava etmesinde daha çok manevi sebeleri öne çıkarıyor. Aslında bu hukuksal mücadele Tuna Kiremitçi için daha çok onursal bir mesele. Nedenlerini okuyunca Tuna Kiremitçi’ye hak vermemek zor görünüyor. İşte, Kiremitçi’nin onur mücadelesinin detaylarını içeren Evrende Bir Yer adlı kendi bloğunda yazdığı yazısı…

Hürriyet’e açtığım dava hakkında
İnsanların hakları olduğuna inanıyorum. Küçük ya da büyük olmamız fark etmiyor.

Biz yazarlar, sıradan insanlarız. Hatta bazen, filler karşısındaki fareler gibiyiz. Ama bu dünyada farelerin bile filler karşısında haklarını savunmaları gerektiği muhakkak.

Karşımızdaki gücün ne kadar büyük ya da azametli olduğu önemli değil. Adaletsizliğe kolayca boyun eğmemeliyiz.

Yazmak da diğer mesleklere benzer. Belli sebeplerle işe alınma ya da işten çıkarılma hakkımız var. Bütün çalışanlar gibi. İşinizi iyi yaparsanız sorun yoktur, aksi takdirde, neyin yanlış olduğunu öğrenmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gerekir. Saygınlığınız adına.

Büyük güçler, şirketler, hatta ülkeler bile bunu hatırlamalıdır. Şu dünyada canlarının her istediğini yapamazlar. Onlar bize adaletsiz ve üslupsuz davranamazlar. Biz de onlara davranamayız.

Ve gazeteler, yazarlarının mesleki itibarlarını ve kamusal imajlarını durup dururken zedeleyemezler. Çünkü isteyince yazarlarının haklarını görmezden gelmeleri mümkün değildir.

Özet olarak, Hürriyet’e karşı 1 TL’lik manevi tazminat davası açmaya karar vermiş bulunuyorum. Somut bir sebep göstermedikleri, okunma ve paylaşım oranı verilere göre en yüksek köşelerinden birine karşı haksız ve üslupsuz davrandıkları için.

Hürriyet diğer şirketler gibi bir şirkettir, ben de diğer çalışanlar gibiyim. Onların beni davet ederken söyledikleri gibi, “en güçlü yazarları kazanmak” haklarıdır. Benim de mesleki saygınlığımı korumak ve eksiklerim olduysa önceden bilgilendirilmek hakkım var.

Eğer yeterli görülmüyorsa, mantıklı olan bunu söylenmesi ve bizim daha sıkı çalışmamızdır. Sorumluluk sahibi bir yazar olarak, somut bir sebep olmaksızın ve mesleki saygınlığı zedeleyecek şekilde, saygısızca işten çıkarılmayı beklemediğimi söylemeliyim.

Avukatım Sedef Erken, gerekli dosyayı bu hafta hazırlayacak. Davayı kazanmak ya da kaybetmek önemli değil. Önemli olan, emsal teşkil etmek.

Kamuoyunu bu konuda bilgilendirmeyi ve “boşa zaman harcadığımı” söyleyenler dahil tüm dostlarıma teşekkür etmeyi, kendime borç bilirim.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]