Tüm dünyada etkili olan siber saldırıyı hangi grup üstlendi?

ABD’de geçen cuma günü yaşanan siber saldırının yankıları tüm dünyada devam ediyor. ABD’ kaynaklı siber saldırıyı üstlenen grubun kimliği belli oldu. Saldıra ilişkin inceleme sürerken, saldırıyı “New World Hackers” isimli bir grubun üstlendiği haber veriliyor.

ABD’nin doğu kesiminde cuma günü başlayan siber saldırı çok sayıda dünyaca ünlü popüler siteyi etkilemişti. Twitter, Amazon, PayPal, Netflix ve Pinterest’in de aralarında bulunduğu birçok teknoloji şirketini hedef alan saldırıda internete bağlanan güvenlik kamerası, televizyon ve ölçüm cihazları kullanıldığı öğrenildi.

ÇİN VE RUSYA KAYNAKLI OLABİLİR

Saldırıdan etkilenen siteler, kullanıcıları kendi sayfalarına yönlendirmek için “Dyn” adlı şirketin verdiği hizmetten yararlanıyor. Dyn de söz konusu popüler web sitelerine erişimin yavaşlamasının nedeninin, sistemlerine yapılan siber saldırı olduğunu duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “ABD’nin doğu yakasına hizmet sunan DNS altyapımıza 21 Ekim sabahı küresel bir DDoS saldırısının yapıldığını tespit ettik. Erişimde sorunlar yaşanmaktadır.” denildi.

On milyonlarca internet sitesini etkileyen siber saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddia ediliyor. Saldırının ardından ABD İç Güvenlik Bakanlığı, konuyu incelediklerini bildirdi. Saldırının 8 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimleriyle ilgili olabileceği iddiaları üzerine Federal Araştırma Bürosu (FBI) olayı incelediklerini duyurdu. Amerikalı yetkililerden saldırının ardında kimin bulunduğuna dair şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

“YENİ NESİL HACKERLAR”

Öte yandan New World Hackers isimli bir grup saldırıyı üstlendi. Grup, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, “Siber saldırıyı biz gerçekleştirdik ve işi burada bırakmayı düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu. Bilgi sızdırma sitesi Wikileaks’in “iyi bir dost” olduğunu belirten grup, “meşhur olmak için değil, bir sebepten dolayı” saldırıyı yaptıklarını ifade etti. Saldırının gerçekleştiği sırada grubun Twitter’da yaklaşık 8 bin takipçisi bulunduğu görülüyor. Grubun kapak resminde ise “Yeni Nesil Hackerlar” ifadesi dikkati çekiyor.

Cuma günü düzenlenen saldırı, internette bugüne kadarki en geniş DDoS saldırılarından biri olarak nitelendiriliyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]