Sosyal MedyaTelevizyon

Tüm dünya Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in özür metnini konuşuyor

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu aynı zamanda CEO’su Mark Zuckerberg yaşanan güvenlik krizi nedeniyle İngiliz gazetelerinde özür mesajı yayınlattı. İngiliz gazetelerinde tam sayfa yayımlanan özür metni dikkatlerden kaçmadı. Özür metninde “Üniversitedeki bir araştırmacının hazırladığı ve 2014’te milyonlarca insanın Facebook bilgilerinin çalınmasına sebep olan test uygulamasını duymuşsunuzdur. Bu bir güven ihlaliydi ve bununla ilgili daha çok şey yapamadığım için üzgünüm.” ifadesi öne çıktı.

Zuckerberg, “Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için önlemler alıyoruz. Bu uygulama gibi, kullanıcılardan çok fazla kişisel veri talep eden durdurduk ve kullanıcılardan bilgi isteyen uygulamalara da sınır koyduk” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg’in özrü; Mail on Sunday, Sunday Times, Sunday Telegraph, Sunday Mirror, Sunday Express ve Observer gazetelerinde yayımlandı.

Geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanı Donald Trump ile işbirliği yapan İngiliz şirketi Cambridge Analytica’nın kampanya sırasında 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini yasadışı olarak aldığı ortaya çıkmıştı.

Bu durumun ortaya çıkmasından sonra internet kullanıcıları arasında ‘Facebook’u sil’ adlı bir kampanya başlamıştı. Yaşanan olaylardan sonra yüz binlerce insan Facebook hesaplarını silmiş, bu sebeple Facebook büyük bir oranda zarara uğramıştı.

Zuckerberg’in yayınladığı özür metninin Facebook’un bozulan imajını ne kadar düzelteceği şimdilik meçhul. Genç CEO’nun İngiltere’deki bu hamlesiyle aynı zamanda  tüm dünyada “Facebook hesabını sil” kampanyasının önünü de almaya çalıştığı yorumları yapılıyor.

 

Zuckerberg Issues Full-Page Newspaper Apology to UK

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün