TRT’nin ünlü duayen haber spikeri hayatını kaybetti. (Mesut Mertcan kimdir?)

TRT’nin ünlü duayen haber spikeri hayatını kaybetti. (Mesut Mertcan kimdir?) 12 Eylül’ün duyurusu ile hafızalara kazınan TRT radyo ve televizyonunun değerli haber spikeri Mesut Mertcan 71 yaşında Adana Huzurevi’nde hayatını kaybetti. Mesut Mertcan’ın vefatı, Türk basın camiasında büyük üzüntüye sebep oldu. Mesut Mertcan’ın cenazesi ne zaman ve nereden kaldırılacak, Mesut Mertcan nereye defnedilecek?

Ömrünün son demlerini çeşitli hastalıklarla boğuşarak, Adana Huzurevi’nde geçiren ünlü spiker; bugün 71 yaşına hayata veda etti. Gençliğinde Adana’da gazino ve cambazhanelerde sunuculuk yapan, reklam ajansılarında çalışan ve 1973’de TRT spikeri olan hafzılara ise 12 Eylül 1980 askeri darbesinde sabaha karşı radyoda 1 numaralı MGK bildirisini okumasıyla tanınan Mesut Mertcan Türk televizyon ve radyo dünyasına büyük ismini bırakarak aramızdan ayrıldı.

Mertcan TRT dışında Türkiye’nin yine ilk özel televizyonu olan Star’da, ardından Kanal 6, Kanal 9, Ulusal Kanal gibi birçok televizyon kanalında reklam spikerliği cd sunuculuk yaptı. 4 kez dünya evine giren Mertcan, son eşinden 2012’de ayrılmıştı. Mesut Mertcan’ın 2 evladı var.

Önceleri İstanbul’da yaşayan ünlü spiker hayatının son yıllaında da Adana Huzurevi’nde yaşamını sürdürmeyi tercih etti. Birçok hastalığı sebebiyle son dönemlerini tekerlekli sandalyede geçiren Mertcan’ın “Şimdi Şiirler” adlı bir şiir albümü de bulunuyor. 1996-2009 arasında bazı uzun metrajlı filmlerde de rol almış olan  Mesut Mertcan, kısa süre önce TRT 1’deki ana habere konuk olmuş, TRT’de geçen yıllarını anlatmıştı. Programda duygu dolu anlar yaşanmıştı. O anları M.Bey şu şekilde satırlarına taşımıştı:

Arşivimizden… 

TRT1’de yayınlanan Ana Haber Bülteni’nde bu akşam kelimenin tam anlamıyla bir sürpriz yaşandı. Ana haberleri TRT1’den izlemek isteyen izleyiciler karşılarında TRT’nin eski, duayen ve emektar haber spikeri Mesut Mertcan’la beraber Erhan Çelik’i karşılarında buldu. Mesut Mertcan, TRT1 ana haberlerini Erhan Çelik’le beraber sundu.

Uzun yıllar TRT ekranlarında haber spikerliği yapan, okuduğu 12 Eylül darbe bildirisi ile akıllara kazınan TRT eski haber spikeri Mesut Mercan, TRT 1 ana haber sunucusu Erhan Çelik ile birlikte ana haberi sundu. Adana’da huzurevinde yaşayan 70 yaşındaki Mesut Mertcan, verdiği bir röportajda son kez TRT ekranlarında haber sunmak istediğini açıklamıştı. Dileği öğrenen TRT 1 Ana Haber sunucusu Erhan Çelik’in arayarak “Koltuğum sizindir” diyerek İstanbul’a davet ettiği Mertcan, TRT’nin misafiri olarak Erhan Çelik ile birlikte 30 yıl önce veda ettiği TRT 1 ekranına geri döndü.

Erhan Çelik’in “Mesut Mertcan’la TRT 1 Ana Habere hoş geldiniz. Mesleğin duayeni Mesut Mertcan ile bu akşam bülteni birlikte sunacağız” anonsu ile başlayan bülten büyük beğeni topladı. Yıllar sonra tekrar “Mesut Mercan’la Ana Haber” ismiyle ekrana gelen TRT 1 Ana Haber’e “Yaklaşık 30 yıl önce bir Eylül akşamında son haberimi okuduktan sonra veda etmiştim yuvama. 30 yıldan sonra bugün ilk kez, kardeş olduğum, dost olduğum, arkadaş olduğum, TRT kameralarının karşısındayım“ diyerek söze giren Mertcan ilk haberi sundu.

“Anlatamıyorum, yaşıyorum”

Erhan Çelik tarafından misafir edilen ve Çelik’in özel olarak ilgilendiği, tekerlekli sandalyesi ile stüdyoya getirdiği Mertcan, duyduğu mutluluğu ve heyecanı “Anlatamıyorum, yaşıyorum…” diyerek dile getirdi.

TRT 1 Ana Haber sunucusu Erhan Çelik’in “Bu akşam benim için bir onur gecesi, gurur gecesi.” diye tarif ettiği yayın #Mesutmertcanefsanedir etiketiyle sosyal medyada yoğun ilgi görerek, Türkiye gündeminde en çok konuşulan konular arasına girdi.

Yayının sonunda hislerini açıklayan Mertcan, stüdyoda duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. Erhan Çelik canlı yayında, Mertcan’ın dileğinin yerine getiriliş hikayesini anlatarak “Onun yıllarca hizmet verdiği kurum, onun bu isteğine kayıtsız kalamazdı. Mesut Mertcan bir efsanedir ve efsane olarak kalmaya devam edecek. Ne zaman isterseniz bu koltuk da bu masa da sizin… Hocamla, üstadımla bugün önümüze gelen günün gelişmelerini sizlere aktarmak gurur veriyor” dedi. Duygulanarak gözleri dolan Mertcan, “Erhan izin verirsen eve filan gitmeyeyim. Ben burada yatayım” diyerek izleyenleri gözyaşlarına boğdu.

“Yeniden Doğduğumu Hissettim”

Yıllarca TRT’nin yüzü ve sesi olan Mertcan, kapanışta yaptığı konuşmada Erhan Çelik’e, TRT Genel Müdür’ü Şenol Göka’ya ve tüm TRT çalışanlarına teşekkür ederek, “Yeniden doğduğumu hissettim.” diyerek ekranlara veda etti.

Bültenin sonunda Erhan Çelik, Mesut Mertcan’la ilgili izleyiciye kısa bir açıklama yaptı. Mertcan’ın Medyaradar’ın ve Posta gazetesinin başarılı röportajcısı Alev Gürsoy Cimin’e verdiği röportajda TRT’de yine ana haber sunmak istediğini dile getirdiğini aktardı. TRT yönetiminin bu dileğe kayıtsız kalamadığını ifade eden Erhan Çelik, “hocam”diye hitap ettiği Mesut Mertcan’ın istediği zaman yine ana haberi beraber sunabileceğini belirtti.

mesut-mertcan

Canlı yayında yıllar öncesine giden Mesut Mertcan, duıygusal anlar yaşadı. Zaman zaman Mertcan’ın konuşurken duygusallaştığı ve kendisini ifade etmede zorlandığı görüldü. Sosyal medya da Mesut Mertcan’ın ekranda olmasına ilgisiz kalmadı. Çok sayıda kullanıcı duygusal paylaşımlarıyla Mertcan’a destek verdi. TRT’nin bu jestini takdir edenlerin sayısı oldukça kalabalıktı. Mertcan, halen Adana da bir huzurevin de tek başına yaşıyor. Mesut Mertcan’ ‘Son arzum ölmeden bir kez daha TRT de haber sunmak’demişti; TRT yönetimi efsane spikerin bu dileğine kayıtsız kalmadı.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]