TRT 4K yayını ile bir ilke imza atıyor

TRT’den bir ilk…Türkiye’nin ilk Ultra HD televizyon kanalı TRT 4K, uydu yayınına bugün başlıyor.
Türksat AŞ’den yapılan açıklamada, SD ve HD yayınlara göre çok yüksek çözünürlükte bir görüntü kalitesi sunan Ultra HD 4K yayınları, insan gözünün algılayabileceği ince detayların görülmesine imkan sağladığı bildirildi.

Tanıtım toplantısı, Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, TRT Genel Müdürü Şenol Göka ve Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan’ın katılımıyla Zorlu Center’da yapıldı.

Büyük ekranlarda oluşabilen görüntüde dağılma sorunu da Ultra HD 4K yayınlarıyla ortadan kalkmasıyla görüntüler, izleyicilere gerçeklik duygusunu uyandıracak şekilde ulaşması mümkün oluyor.

SD ve HD yayınlar, saniyede 25 kareden oluşurken, Ultra HD 4K yayınları saniyede 50 kareden oluşuyor. HD yayınlar, 2 milyon piksel çözünürlüğe sahip. Ultra HD 4K yayınlarda ise bu rakam, 8 milyon piksele kadar çıkabiliyor.

Ultra HD 4K’da görüntüler, kodlama ve sıkıştırma tekniğinde de yenilikler içeriyor. MPEG-4 teknolojisi kullanan HD yayınlar yerine Ultra HD yayınlarda High Efficiency Video Coding H.265 (HEVC) tekniği ile MPEG-4 teknolojisine kıyasla band genişliğinde tasarruf sağlanıyor.

Ultra HD yayın sayısının, 2016 yılında UEFA maçları ve yaz olimpiyatları ile artarak yaygınlaşması bekleniyor.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]