Trafikte telefon kullanan araç sahiplerine ağır cezalar geliyor

Trafik kazalarını önlemek için Hükümet, yeni düzenlemelere ve uygulamalara başlıyor. Buna göre trafikte sıkı denetimlerin uygulanması ve trafik kazalarının önlenmesi amacıyla toplumu bilinçlendirmek içni “YOL GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI” oluşturulması gündeme geldi. Yol Güvenliği Kurumu tarafından uygulanacak bu yeni planlarda neler var? Araç kullanırken telefonla konuşmadan, alkollü araç kullanımına kadar geniş bir skalada sürücüler için yeni denetimler ve ağır cezalar bekleniyor. İşte Yol Güvenliği Eylem Planı…

Resmi rakamlara göre, Türkiye’de geçtiğimiz yıl bir milyonu aşkın trafik kazası gerçekleşti. Bu kazalarda 40 milyonu aşkın maddi kayıp yaşanırken 7 bin 300’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Bilançonun kabarıklığı üzerine Hükümet yeni bir yapılanma kararı alarak yeni bir yol stratejisi oluşturmaya başladı.

Buna göre, oluşturulacak yeni yol güvenliği stratejisine göre; 2021-2030 Yol Güvenliği Eylem Planı hazırlanacak. Yol güvenliğine yönelik yeni bir kurum kurulacak ve kurum mevzuatı reformlarla desteklenecek. Yol Güvenliği Kurumu, yol güvenliğinin dört sac ayağı olarak kabul edilen eğitim, denetim, acil yardım ve mühendislik alanlarında bütüncül politikalar oluşturacak.

2021-2020 Yol Güvenliği Eylem Planı

Önümüzdeki 10 yılı kapsayacak olan ‘Yol Güvenliği Eylem Planı’ trafik kazalarına neden oluşturacak nedenlerle kurumsal mücadeleyi öngörüyor. ‘Yol Güvenliği Eylem Planı’, eğitim denetim, acil yardım alanlarında çalışmalar yapacak. Yol Güvenliği eylem planına göreğ ;

1) Can kaybına yol açan bazı sebepler anket çalışmaları ile tespit edilecek. Halkı bu konuda bilinçlendirmek için de çeşitli eğitimler verilecek.

2) Denetim artacak: 2021-2030 Yol Güvenliği Eylem Planına göre; yol güvenliğine yönelik yeni bir kurum kurulacak ve bu kurumun mevzuat reformla desteklenecek.

3) Trafikte can kaybına neden olan etmenler anket sistemi ile belirlenecek. Ulaşılan bilgiler doğrultusunda ise çözüm önerileri getirilecek.  Toplumu bilinçlendirmek için yoğun bir iletişim kampanyası yapılacak. Strateji ve eylem planının uygulanmasına yönelik Avrupa Birliği (AB) hibe finansmanına yönelik yeni bir proje havuzu oluşturulacak.

4) İş yerlerinde, okulda ve trafikte, oluşturulacak ekipler tarafından yoğun bilinçlendirme kampanyası başlatılacak. Okullarda verilen trafik dersinin içeriği daha da zenginleştirilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü okullarda seminer programları düzenleyecek ve okullardaki eğitimin dışında iş yerlerinde de emniyet tarafından eğitimler verilecek.

5) Denetim ile ilgili çalışmalar artacak. Kameralı denetim sistemleri de artacak. Denetim konusunda yeni çalışmalar arasında belli aralıklarla rutin denetimlerin yanı sıra, yollarda sık sık radar kontrolleri yapılacak. Hız uyarıları sıklaştırılacak.

6) Vatandaşları bilinçlendirmek için iletişim kampanyası hayata geçirilerek AVM’ler gibi insan kalabalığının fazla olduğu noktalarda yol güvenliği ile ilgili bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılacak.

7) Alkollü araç kullanımıyla mücadele devam edecek.

8) Sürücülerin cep telefonu kullanımının son dönemlerde artmasıyla yarattığı riskler kamuoyuna anlatılacak. Araçta cep telefonu kullanımına, alkollü kullanıma eşdeğer cezalar uygulanacak.

Araç kullanırken telefonla konuşana ya da telefonla uğraşana yeni ağır cezalar geliyor!

Özellikle sürücülerin büyük ölçüde dikkatini dağıtan ve kazalara sebep olan etkenlerden biri telefon. Araç kullanırken cep telefonu ile uğraşmak kaza riskini 4 kat arttırdığı belirtiliyor. 699 sürücü üzerinde yapılan araştırmada, görüşme bittikten sonraki 5 dakikada kaza olasılığının 4.8 kat, 15 dakika içinde 1.3 kat daha fazla olduğu kaydedildi. Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki yol güvenliği araştırmalarına göre ise kazaların yüzde 60’ı telefona bakan sürücülerden kaynaklı.

Zombi Şoför gerçeği harekete geçirdi

Cep telefonlarının trafikte oluşturduğu tehlike 25 Haziran’da “Zombi şoförler” başlığıyla haberlerde duyurulmuştu. Dünya sağlık Örgütü raporuna göre 5 sürücüden birinin gözleri direksiyondayken cep telefonunda. Akıllı telefonuna bakarak araç kullanan bu sürücüler kaza riskini 4 kat artırıyor. hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin “Trafikte Cep Telefonu Kullanımı” raporuna göre telefon beklerken veya görüşme bittikten sonra da kaza riski artıyor. 699 sürücü üzerinde yapılan araştırmada, görüşme bittikten sonraki 5 dakikada kaza olasılığının 4.8 kat, 15 dakika içinde 1.3 kat daha fazla olduğu kaydedildi. Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki yol güvenliği araştırmalarına göre ise kazaların yüzde 60’ı telefona bakan sürücülerden kaynaklı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]