TEOG Nedir?

TEOG, SBS(Seviye Belirleme Sınavı) sınavı yerine getirilen bir sınav sistemidir. TEOG, “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş”in kısaltması. Yani TEOG, SBS’nin yerine geldi.

Öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemek TEOG sınav sisteminin temel amacı olarak gösteriliyor. TEOG’un SBS’ye göre en temel farklılığı zamana yayılması.

Buna göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) şu şekilde belirleniyor: Merkezi Yazılı Sınavlar (MYS) ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile birlikte öğrencinin yerleştirme puanıyla ortaya çıkıyor.

Sınavlara farklı bir formatta devam ediliyor. Şöyle ki, 2013-2014 eğitim yılında, sadece 8. sınıflar 6 temel dersten merkezi bir sınava tabi tutuldu. Bu temel dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil. Öğrenciler kendi okulların sınava giriyor ancak öğretmenler çalıştıkları okuldan farklı okullarda sınava giriyorlar.

TEOG SINAVININ TARİHİ

1. Dönem sınavlar Kasım’ın son haftasında; 2. dönem sınavlar ise 2016 Nisan’ın son haftası yapılıyor. TEOG sınavına yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci katılıyor.

TEOG sistemi ile ilgili detaylı bilgi

TEOG modelinde, iki yazılısı olan derslerin birinci yazılısı, üç yazılısı olan derslerin ikinci yazılısı merkezi sistemde yapılıyor. Sınav soruları, SBS’ye paralel olarak öğrencilerin kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme, problem çözme ve benzeri yeterlilikleri ölçecek nitelikte hazırlanıyor.

Sorular 4 şıklı ve yanlış cevaplar doğruları götürmüyor.

Öğrenci, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf ise alternatif sorular soruluyor.

Sınav sorularının orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerebileceği söyleniyor.

Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) Nasıl Hesaplanacak ?

6, 7 ve 8. sınıflarda, öğrencinin derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen toplam puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır. Daha basitçe yıl sonu notları, o dersin haftalık ders saatiyle çarpılacak ve bu yıl sonu puanları, haftalık toplam ders saatine bölünecek ve Yıl sonu Başarı Puanı (YBP)elde edilecek.

Puanlama 100 üzerinden yapılacak.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]