Telefonla konuşmada Avrupa’da birinciyiz…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Türkiye’nin 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yaklaşık yüzde 95 oranda mobil penetrasyona karşılık geldiğini ve tohlam 745, milyon civarında telefon abonesi olduğunu belirtti. Türkiye telefonla en çok konuşan Avrupa ülkesi olarak yine birinci sıraya yerleşti.

BTK verilerine göre; mobil ve sabit telefon trafiği Türkiye’de 64 milyar dakikayı geçti… Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde ortalama aylık 436 dakikalık mobil kullanım süresi ile Avrupa’da yine telefonla konuşma sıralamasında liderlik koltuğuna oturdu. Yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye, aylık 436 dakikalık mobil kullanım süresi ile beraber ortalama olarak 257 dakikalık cep telefonu görüşmesinin gerçekleştiği Avrupa’da liderliği elden bırakmadı.

BTK’nın Mart ayı sonu verilerine göre yaklaşık 66 milyona ulaşmış olan 3G abone sayısı, 4,5G uygulamasının da kullanılmaya başlamasının ardından 23,5 milyona geriledi. 4,5G kullanıcı sayısı ise 45,7 milyona ulaştı.

“ARPU” (yani abone başına kazanılan aylık gelir) rakamları incelendiğinde Avrupa ülkelerinde ortalama ARPU seviyesi 19,28 Euro olarak açıklanırken Türkiye için bu rakamın ortalama olarak 8 Euro seviyelerinde olduğu görülüyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]