Tartışılan “GetContact” uygulaması Apple Store’dan kaldırıldı

Son dönemin popüler uygulaması olan ve adı son günlerde gündemden düşmeyen “GetContact” uygulamasının iOS sürümünün App Store’dan kaldırıldığı haber veriliyor. Kısa süre içinde milyonlarca indirme rakamına ulaşan ve kullanıcıların telefon rehberlerinde hangi isimde kaydedildiğini öğrenmelerini sağlayan GetContact uygulaması son günlerde tartışmaların odağındaydı.

İLK TEPKİ APPLE’DAN GELDİ

Rehber arama menüsü olarak mobil kullanıcılarının ilgisini çeken GetContact, kişisel verilerin korunmasına yönelik endişeleri beraberinde getirdiği için eleştirilerin hedefi oldu. Kullanıcı verilerini kaydettiği iddia edilen uygulamaya karşı ilk adım Apple’dan geldi.

Özellikle Facebook’un benzer kriz yaşadığı veri kullanımı iddiası sonrasında GetContact, App Store‘dan kaldırıldı. Uygulamanın Android sürümü ise Google Play üzerinden yayınlanmaya devam ediyor.

Rehberlik hizmeti veren uygulamalara yönelik şikayetlerin artması üzerine BTK Başkanı BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın konuyla ilgili sosyal medyadan önemli açıklamalarda bulunmuştu.

BTK BAŞKANI’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Fatih Sayan, GetContact ile ilgili kişisel Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Sosyal ağlarda hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden, sayısız güvenlik açığı içeren 3. Parti uygulamalar ile kaynağı belli olmayan kullanıcıdan izin talep eden GetContact ve benzeri uygulamalar kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabilmektedir. Gerek sosyal ağlardaki uygulamaların gerekse kaynağı belli olmayan internet ortamından indirilen uygulamaların gereğinden fazla kişisel veri talep ettiği bilinmekte,bu uygulamalara karşı da dikkatli olunması hususunda vatandaşlarımızı sürekli uyarıyoruz. Yerli program kullanalım!Ayrıca Akıllı telefonlara güvenilir olmayan kaynaklardan yüklenen; fotoğraf, kamera, mikrofon gibi kritik yerlere erişim isteyen uygulamalar ve özellikle rehber uygulamaları kişisel bilgilerinizin elde edilmesine,mağduriyetlere sebep olabilir. Telefonlarımızı bilinçli kullanalım!”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]