Sosyal medyada “takipçilerim seninkinden fazla” dönemi sona eriyor

Hem kişiler/kullanıcılar, hem de markalar için sosyal medyada takipçi sayısını arttırmak önemli olabiliyor. Peki gerçekten de üzerinde durulması gereken konu takipçi sayısının yüksekliği mi olmalı?..Uzmanlar, artık takipçi sayısının yüksekliğinden çok “sadık kitle”nin önemine dikkat çekiyorlar. Sadık kitle için içeriğin kalitesinin şart olduğunu söyleyen uzmanlar sadık kitle hedefine ulaşılınca takipçi sayısının da olumlu olarak etkileneceğine vurgu yapıyorlar.

İşte sosyal medyada daha sağlam bir biçimde var olmanın ve de sadık kitle meydana getirebilmenin püf noktaları:

 

Benim takipçi sayım senin takipçi sayından fazla” zamanlarını geride bıraktığımıza göre artık markalarımız için daha “sadık” bir kitle oluşturmanın yollarını aramamız gerekiyor.

Bu sadık kitleyi illa ki Facebook’da oluşturmanız gerektiğini düşünmeyin. Şu anda bu sadık kitleyi “size ait” şekilde oluşturmanın yollarını aramamız gerekiyor.

Konu “Facebook‘da bulunan kitleye” gelmişken bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.QuickSprout‘un yaptığı bir araştırmaya göre Facebook’un en çok takipçiye sahip 10 markasının Facebook sayfaları %40’dan fazla etkileşim kaybı yaşamışlar. Bu kaybın en büyük nedeni de Facebook’un yaptığı algotirma değişikliği. Hala tek bir platform üzerinde ilerlemeyi düşünüyorsanız bir daha düşünün.

facebook etkileşim değişimi

Sadık kitlenizi oluşturma kararınızdan sonra almanız gereken en önemli karar artık sayılara değil, kaliteye odaklanmanız gerektiğidir.

1- Kaliteli bir e-posta kitlesi oluşturmak ana amacınız olsun. Facebook algoritması değişebilir, Twitter, Instagram yapacakları yeniliklerle kitlenize erişiminizi sınırlayabilir veya daha fazla para harcatmaya yönlendirebilir. Bu nedenle her zaman sadık kitlenize ulaşabileceğiniz ve tamamen size ait bir e-posta kanalınızın olmasını sağlayın. (CRM?)

2- Hedef kitlenizi elinde bulunduran etkili kişiler ile (influencers) işbirlikleri yapın. Yapacağınız kaliteli işbirlikleri hedef kitlenize çok daha rahat ulaşmanızı sağlayacaktır ve bu kitle size daha fazla sadık olacaktır. (Bu işbirliği aracılığıyla da mail datası toplamayı unutmayın.)

3- Her zaman testler yapın. Elinizdeki kitleyi sadık hale getirmeniz yeni sadık kitle oluşturmanızdan daha kolay olacaktır. Bu nedenle testler yaparak onları şaşırtın ve kazanın.

4- Yüksek kaliteli içerikler üretin. Ürettiğiniz içeriğin yüksek kalitede olmasını bir çok farklı şekilde sağlayabilirsiniz. Özel veriler sunarak, farklı, güzel ve özel tasarımlar hazırlayarak, duyguları harekete geçirerek (Samsung’un videosunu hala izlemediniz mi?) yüksek kalitede içerikler üretebilirsiniz.

5- İçeriğinizin çok tıklanmış olması her zaman iyi bir şey olmayabilir. Bu nedenle en başta dediğimiz gibi sayılara değil kaliteye odaklanmalısınız ve bu oluşturduğunuz kaliteli içeriği kaliteli bir şekilde yaymaya başlayın. Hedef kitlenizden 100 kişiye ulaşmak, ilgisiz 10000 kişiye ulaşmaktan daha değerlidir.

sosyalmedya.co

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]