Son yılların gözde şifa içeceği eşek sütü… Eşek sütü hangi hastalıklara iyi geliyor?

Son yıllarda birçok sağlık sorununa mucize dokunuşlarıyla gündeme gelen eşek sütü özellikle kanser ve koah hastalı için şifa özelliği ile gündemde. İstanbul’da radyoculuk yaparken herşeyi bırakıp Manisa’ya taşınan ve eşek çiftliği kuran kadın girişimci Türkan Eğriboyun, son yıllarda önemi giderek artan eşek sütüyle ilgili bilgi verdi. Başarılı kadın girişimci, eşek sütünün  faydalarını ve karakteristik özelliklerini anlattı.

EŞEK SÜTÜ NELERE İYİ GELİYOR?

Türkan Eğriboyun, eşek sütünün faydaları ve hangi hastalıklara iyi geldiği konusunda şunları söyledi:

“Eşek sütü kanserden, astım ve bronşite, hatta siroza kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Bunun yanı sıra kasları güçlendirir, kan değerlerini yükseltir. En önemlisi de bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Geçen yıl eşek sütünü 80 liradan satıyorduk. Fakat bu yıl talebin çok olması ve taleplere karşılık vermekte zorlanmamız nedeniyle 100 liradan satışa sunuyoruz. Günlük 14 litre sütü elimizdeki mevcut eşeklerden taze taze sağarak müşteriye veriyoruz. Bunun yanı sıra kargo sistemi ile ülkenin dört bir yanına gönderiyoruz.”

Eğriboyun, eşek sütünün zatürre ve de özellikle kemoterapi gören yetişkin kanser hastalarına da iyi geldiğini vurguluyor.

EŞEK SÜTÜ İNEK SÜTÜNE GÖRE DAHA YAĞSIZ

Eşek sütünün kokusuz olduğunu dile getiren Türkan eğriboyun, inek sütündeki kuru madde oranının eşek sütüne göre daha yüksek olduğunu söyledi. İnek sütünün yağlı olduğunu buna karşın eşek sütünün yağsız olduğuna dikkat çeken Eğriboyun, eşek sütünün anne sütüyle neredeyse eşdeğer olduğunu kaydetti.

Eşek sütünün öneminin ortaya çıkmasıyla birlikte eşek fiyatlarının değerindeki artışı dile getiren Eğriboyun, değerlenen eşeklerden dolayı bu alanda karaborsa olayının yaşandığını belirtti. Başarılı kadın girişimci, şifa etkisi olan eşek sütünü kargoyla Türkiye’nin her bölgesine gönderiyor.

EŞEK KARABORSAYA DÜŞTÜ

Eğriboyun, eşek sütünün litresini 100 liradan satıyor. Türkan hanım, üretimi arttırmak için hayvan aradıklarını ancak 200 lira olan bir eşek için kendilerinden bin lira istendiğini söyleyerek fahiş fiyatlardan yakındı. Eğriboyun, çareyi diğer bölgelere yönelmekte bulduklarını ifade etti.

 

Şehzadeler’in Akpınar Mahallesi’nde kurduğu çiftliğinde eşek sütü satan Türkan Eğriboyun:”Normalde kaliteli bir eşeği köylüler birbirine en fazla 200 liraya satıyor. Biz alınca ise en az bin lira istiyorlar. Özellikle kışın uygun eşek bulmakta daha da zorlanıyoruz. Şu an Manisa’nın birçok bölgesinde uygun eşek arıyoruz. Son olarak Alaşehir İlçesi’nde aramalara başladık. Bu da çare etmezse, gelen teklifleri değerlendirerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden eşek getirteceğim. O yörede daha ucuz.” dedi.

http://www.eseksutufaydalari.com/

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]