Sinemanın dahi yönetmeni Tarantino seri katil Manson ailesini filme çekiyor

MEDYABEY – ÖZEL/ Genç Charles Manson, bir The Beatles şarkısı dinledikten sonra 3. Dünya Savaşı’nı çıkarmaya çalıştı. Bunu yapmak için de elinde tek bir silah vardı o da öldürmek! Tüm zamanların en büyük seri katilini sinemanın dahi yönetmeni filme çekiyor.

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino yeni bir film için kolları sıvadı. En son The Hateful Eight filmi ile karşımıza çıkmış olan Tarantino’nun yeni projesiyle ilgili sadece birkaç detaylar açıklandı. Sinemanın dahi yönetmeni Tarantino Manson ailesini filme çekiyor. Manson cinayetleri nedir? Manson ailesi hala hapiste mi?

54 yaşındaki Tarantino’nun yeni filminin Manson cinayetleri üzerine olacağı, senaryo üzerine son dokunuşlarını gerçekleştirdiği, 2018’in yaz aylarında çekimlerin başlayabileceği, filmin kadrosu henüz belli olmamakla birlikte Brad Pitt ve Jennifer Lawrence’a teklif götürüldüğü konuşuluyor.

Yine söylentilere göre Tarantino’nun yeni filminin yapımcılığını daha önceki filmlerinde olduğu gibi Harvey ve Bob Weinstein’ın üstlenecek.

Manson cinayetleri hakkında… 

Müebbet hapis cezasına çarptırılan tüm Manson Ailesi üyeleri bugün hala cezalarının revizyonuna ya da af için mücadele etmektedirler.

Charles Manson Ailesi ya da kısa olarak ‘Aile’, görünüşte ilk zamanlar müzisyen ve tarikat kurucusu Charles Manson’un etrafında toplanmış huzurlu bir hippi topluluğuydu.

Charles Manson, 1967 yılının başlarında yedi yıllık bir hapis cezası alıp daha sonra da şartlı tahliye edilmişti. Hapiste gitar çalmasını öğrendi ve tüm batı yakasını sokak çalgıcısı olarak dolaştı. 1967’nin yazında hippi hareketinin başkenti olan San Francisco’ya geldi. Karizmatik ve 1.57 boyunda olan şarkıcı/ozanın kısa sürede etrafını yaşamdan inancını kesmiş, evsiz ve uyuşturucu bağımlısı olan gençler doldurmaya başladı. Manson kızıl saçlı olan genç kızlara ve kadınlara ilgi duyuyordu, kısa sürede de etrafını pek çok kızıl saçlı doldurdu. Onun ağına düşen biri olunca, Manson ondan sevgisinin göstergesi olarak kendisine daha genç ve daha güzel kadınlar getirmesini istiyordu. Bu taktik başarılı olmuş, harem giderek büyümeye başlamış ve Manson’un VW-minibüsü bir süre sonra ‘’Aile’’ için küçük gelmeye başlamıştı. Siyah boyalı bir okul otobüsü satın alarak, Amerika’nın batı kıyı bölgesini dolaşmaya başladılar.  Toplumun değişik kesimlerinden oluşan komün, aşırı şekilde LSD, Psilocybin ve Meskalin gibi uyuşturucu maddeler kullanıyordu. Kolay etkilenen gençler Manson’un ideolojisi için mükemmel insan malzemesi oluyorlardı.

1967 yılında Rock grubu Grateful Dead’in bir konserinde aşırı LSD alan Manson gördüğü bir vizyonda kendisinin çarmıha gerilmiş olduğunu söyleyip, sonrasında da kendisini yeniden doğan Mesih olarak ilan etti. 1968 yazından itibaren de, Mesih ve şeytanın aynı vücutta varolmuş hali olduğunu iddia etti. Kendisini destekleyenler onun yaptığı açıklamalara ‘’Amin, Amin’’ diye yanıtlar veriyorlardı.

The Beatles’ın Oluşturduğu Canavar: Charles Manson

Bu zaman içinde Manson, Aleister Crowleys’in fikirlerine hayranlık duyuyor, nazi ve scientology unsurları ile ilgileniyor, başka yazılardan çeviriler yapıyor, bunları kendine göre garipçe uyarlıyor ve tercihen Beatles grubunun albümlerindeki şarkı sözlerinin içeriği ile ilgileniyordu. Böylelikle Manson’un kıyamet fikirlerinden ‘’Helter Skelter’’ doğmuş oldu (Helter Skelter Beatles grubunun Beyaz Albüm olarak bilinen albümünde yer alan şarkının adı).

Şarkının anafikri: Üst sınıf olan beyazlara karşı tahrik edici saldırılar, aynı zamanda da siyahlara karşı olan saldırılar sonrasında da her iki tarafı birbirine karşı kışkırtmak.

Manson Ailesi 1960’ların sonunda birçok soygun ve cinayetten sorumlu tutuldular. Cinayetler arasında aktris Sharon Tate ve arkadaşları, süpermarket zinciri sahibi Leno LaBianca ve karısı Rosemary bulunmaktadır.

 

Charles Manson tarafından öldürülen aktrist Sharon Tate

Manson Ailesi 1969 Tate ve LaBianca cinayetlerinden sonra Death Valley – Kaliforniya’da bir çiftlikte tutuklandılar. Manson Ailesinin beş üyesi cinayetlerden dolayı ölüm cezasına çarptırıldı.

Daha sonra yasal tutarsızlıklar ve kanun değişikliğinden dolayı, ölüm cezası müebbet hapis cezasına çevrildi. Müebbet hapis cezasına çarptırılan tüm Manson Ailesi üyeleri bugün hala cezalarının revizyonuna ya da af için mücadele etmektedirler. Bugüne kadar sadece 1985 yılında Steven Dennis Grogan affedildi.

Susan Atkins

Ailenin Yöntemleri

Manson, ailesi için sosyal durumu sorunlu olan kızları seçiyor, onları psikolojik manipülasyonlar ve uyuşturucu ile kontrol altında tutuyordu. Tarikatına yeni üyeler bulmak için onları uyuşturucu ve grupseks ile kandırıyordu. Öncelikli olarak ailesine bakabilmek ve müzik kariyerine devam edebilmek için mali durumu güçlü kişileri bulmaya çalışıyordu. Birçok müzisyen, film yıldızı ve tanınmış şahıslar, iş bağlantılarından ve mali gücünden faydalanmak için kızlar tarafından kandırılmaya çalışıldı.

Ailenin Bilinen Üyeleri

Susan Atkins aka „Sadie”
Patricia Krenwinkel aka „Katie”
Charles Watson aka „Tex”
Linda Kasabian aka „Linda Christian“, „Yana the Witch“, „Linda Chiochios“
Leslie Van Houten
Lynette Fromme aka „Squeaky“
Bobby Beausoleil
Catherine Share aka „Gypsy”
Mary Brunner aka „Mother Mary“, „Mary Manson“
Sandy Good
Susan Bartell
Ruth Ann Moorehouse aka “Ouish”
Ella Jo Bailey aka „Yellerstone“
Diane Lake aka „Snake“
Madaline Joan Cottage aka „Little Patty“, „Linda Baldwin“
Sherry Cooper
Bruce Davis
Steven Dennis Grogan aka „Clem“
Juan Flynn aka „John Leo“
Larry Bailey
Daniel Thomas de Carlo aka “Danny”, “Donkey Dan”
John Philip Haught aka “Zero”
Barbara Hoyt
Edward Arthur Bailey
Linda Baldwin aka “Madaline Joan Cottage”, “Little Patty”
Ann Cooper aka “Sherry”, “Simi Valley Sherri”
Brooks Posten
Stephanie Schramm
Paul Allen Watkins
Joel Pugh

1969’da takipçileriyle birlikte, aralarında sinema oyuncusu Sharon Tate’in de bulunduğu 9 kişinin öldürülmesinden sorumlu Charles Manson, 1971’den beri hapiste bulunuyor. 82 yaşındaki Manson ve takipçileriyle ilgili geçmişte de birçok film çekilmişti.

 

Quentin Tarantino kimdir?

Quentin Tarantino, 27 Mart 1963 yılında Amerikada doğdu. Babası İtalyan asıllı Tony Tarantino ve annesi Quentin Tarantino’nun doğumundan hemen sonra boşanmıştır. Quentin ileriki yaşlarda üvey babasıyla güçlü bağlar kurmuştur.On altı yaşında Harbor City, Kaliforniya’daki Narbonne Lisesi’nden ayrılarak oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı. “Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit” adlı ilk senaryosunu, 22 yaşında yazdı. Video kaset dükkanında kasiyerlik yaptı. Lawrence Bender ile bir Hollywood partisinde tanıştı ve film senaryosu yazması konusunda cesaret kazandı. Bunun sonucunda 1992 yılında “Rezervuar Köpekleri” filmi ortaya çıktı. Film son moda akımların etkisinde ve bol kanlı olmasıyla dikkat çekti. Kısa sürede büyük bir şöhrete sahip oldu. Rezervuar Köpeklerinin başarısından sonra Hollywood yapımcıları bir dizi projeler sundular. Fakat Tarantinonun kafasında tamamen orijinal ve farklı bir proje vardı. Bu yüzden bütün teklifleri geri çeviren Tarantino, Amsterdama “Ucuz Roman” (Pulp Fiction) adlı filmi çekmeye gitti. Karmaşık kurgusuyla dikkat çeken film, bağımsız filmlerinde gişe başarısı getirebileceğini gösterdi.

4753_rezervuar_kopekleri Ucuz Romandan sonra “The Man from Hollywood”u yönetti. Daha sonra ise akıl hocası Elmore Leonardın “Rum Punch” adlı romanından uyarladığı “Jackie Brown”ın yönetmenliğini yaptı. Sonraki projesini “Inglorious Bastards” adlı bir savaş filmi yapmaktı.Fakat bu projeyi Kill Bill filmini yazıp, yönetmek için ertelemek zorunda kaldı. Kill Bill Vol.1 ve Vol.2 olmak üzere iki ayrı film olarak gösterime girdi. Başrol oyuncuları Uma Thurman, David Carradine, Vivica A. Fox, Lucy Liu ile büyük gişe hasılası yapan seri, uzun süre sinemalarda gösterimde kalmayı başardı. Sadece Vol. 1 ile dünya genelinde 180,949,045 dolar hasılat yapmıştır.

2004 yılında Cannes Film Festivalinde juri başkanlığı görevini kabul etti. Tarantinonun büyük ısrarına rağmen Altın Palmiye ödülü “Oldboy” filmi yerine, “Fahrenheit 9/11” adlı filme verildi. 24 Şubat 2005’te CSI adlı dizinin “Grave Danger” adlı 2 saatlik bölümünü yönetti. Bölüm reyting rekorları kırdı. Ayrıca aynı sene Jimmy Kimmel Liveın bir bölümünü de yönetti. “Alias” adlı bir dizinin birinci ve üçüncü sezonlarında rol aldı. Filmlerinde kullandığı bazı kendine özgü kuralları, nitelikleri vardır.

*Başrol karakterleri özellikle Chevrolet ve Cadillac olmak üzere, genellikle General Motors araçları kullanırlar.
*Çanta ve Valizler filmlerde önemli rol oynar.
*Hemen bütün filmler Los Angelesta geçer.
*Önceki filmlerine dolaylı da olsa bağlantı bulunur.
*Çok aykırı bir öykü anlatım tarzı bulunur.
*3 ve daha fazla karakter birbirine aynı anda silah doğrultur.
*Bagaj çekimi (Trunk shot) tekniğini sinema dünyasında popüler hale getirmiştir.
*Filmlerinde sıklıkla küçük de olsa rollerde oynar.
*Yazdığı üç filmi, yazıp yönettiği dört filmde de suç ve suçlular üzerinedir.
*Sıklıkla siyah takım elbiseli, beyaz gömlekli ve siyah kravatlı karakterlere yer verir.

Filmografisi :

Yönetmen olarak :
*My Best Friend’s Birthday (1987)
*Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) (1992)
*Ucuz Roman (Pulp Fiction) (1994)
*ER (1995) 1. Sezon; 24. Bölüm: “Motherhood”
*Dört Oda (Four Rooms) (“The Man from Hollywood” kısmı) (1995)
*Jackie Brown (1997)
*Kill Bill (Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004))
*Sin City (2005) (Konuk yönetmen)
*CSI: Crime Scene Investigation (2005) ‘”Grave Danger: Vols. I & II” (Konuk yönetmen)
*Grindhouse (“Death Proof” kısmı) (2007)
*Soysuzlar Çetesi (Inglorious Basterds) (2009)
*Zincirsiz (Django Unchained) (2012)

Senarist/yazar olarak :
*My Best Friend’s Birthday (1987)
*Past Midnight (1992)
*Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) (1992)
*Çılgın Romantik (1993)
*Ucuz Roman (Pulp Fiction) (1994)
*Katil Doğanlar (Natural Born Killers) (1994)
*It’s Pat (1994)
*Crimson Tide (1995)
*Dört Oda (Four Rooms) (“The Man from Hollywood” kısmı) (1995)
*Ölüm Geçirmez
*Gün Batımından Şafağa (From Dusk Till Dawn) (1996)
*Curdled (1996)
*Jackie Brown (1997)
*Kill Bill (Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004))
*CSI: Crime Scene Investigation (2005) ‘”Grave Danger: Vols. I & II” (Senaryo yazarı)
*Hostel (2006)
*Grindhouse (“Death Proof” kısmı) (2006)
*Soysuzlar Çetesi (Inglorious Basterds) (2009)
*Zincirsiz (Django Unchained) (2012)

Daha fazlası için forum gerçek sitesine buraya bakabilirsiniz.

Manson neden seri katil oldu güzel bir araştırma yazısı daha

Araştırma haber: Neslihan Sultan 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]