SHOW TV’DE NÖBET DEĞİŞİMİ…YENİ DİZİLER YOLDA(ANALİZ)

Show TV satışı şu bu derken yavaş yavaş kanalın görüntüsü ve duruşu ortaya çıkmaya başladı.

Transferler yaptı. Yeni dizler sipariş etti. Uzaklaşan seyirciyi yeniden yakalama, yakalarken de kanalı cazip hale getirme izlenir kılma ataklarına başladı.

Ama enteresan olan görücüye çıkan yeni diziler, eğlence programları Show TV’nin eski günlere olan özlemini yansıtan türden. 90’lı yılların TV’sinde ne izlenirdi, içerikleri neydi ona bakılıp aynıları sipariş edilmiş türden.

Bülent Ersoy Show, Gülben, Alişan-Çağla Şikel, Okan Bayülgen, dizilere bakarsak içerikleriyle Firuze, Adını Kalbime Yazdım ilk göze çarpanlar. Durum böyle olunca da aklımıza atasözleri geliyor haliyle. Hepimizin bildiklerinden…

Yeni nesli yakalamak yerine ya da içerikleri bugünün koşullarına çevirmek yerine damardan abi damardan dönemine yakın işler yapmak çokta yenilik olmasa gerek.

Bir dönemin sevdiğimiz işleri ya da isimleri olabilir ama aynı içeriklerle karşımıza çıkmaları da temcit pilavına benziyor ne yazık ki.

Bu topluma baktığınız pencereyle doğru orantılı tabi.

Show’un ki de o hesap.

Bu durum kötü mü derseniz nostalji yaşamak isteyenler için iyi olabilir onu zamanla göreceğiz. Ama çağı yakalayan bir yerde olmadığı kesin.

Belki de bu sezonu bu şekilde geçirmek gelecek yıla ataklar yapmaktır niyet bilemem.

Bildiğim şu ki önümüzdeki günler için bir yığın dizinin Show ekranlarında karşımıza çıkacağı.

Şimdiden günleri belli olan isimleri netleşmiş diziler için hazırlıklar yapılıyor.

Bu hazırlıklardan ilki de Dila Hanım ile Pis Yediliye vurdu.

Dila Hanım bitiyor, Pis Yedili ise cumartesiye alındı.

Pis Yedili dizisi kanalın zaten satışından öncede vardı. Yani eski dizisi. Show’u en kötü dönemlerinde de ayakta tutan tek dizisi. Hatta hatırlarsanız bir ara 7/24 Pis Yedili vererek rekor kırmışlar satış sonrası da ellenmeyen tek iş olarak kalmıştı kanalda.

Kendi kitlesini oluşturtmuş dizi en zor günlerden biri olan çarşamba akşamları oldukçada iyi grafikler çiziyordu.

Bakalım cumartesi akşamları kanala ne getirecek onu hep beraber göreceğiz. Ancak her zaman söylerim yine söylüyorum oturmuş bir işin yer değiştirmesi iyi sonuç getirmez. Örnekler ortada. Arada olumlu sonuçlar yakalansa da her zaman böyle olmuyor.

Kaldı ki cumartesi gün olarak o kadar kalabalıkken Pis Yedili o kalabalıkta eriyip gitmez umarım. Gerçi adı gençlik dizisi dizilerin geç saatlerde yayınlanması ve hafta içi yayınlanması da ayrı bir durum ya bakalım yeni gün ve saati diziye ne getirecek.

Bunu hep beraber göreceğiz.

Gelelim Dila Hanım’a.

Star TV’den Show’a geçen dizi.

Ne Star TV’de ne Show TV’de üst sıralara yerleşemese de dizi istikrarlı bir reyting içinde cuma rekabetinde kendine yer ediniyordu.

Ki karşısında duran rakiplerine baktığımızda da çok da işi kolay değildi.

Ama dizinin kolay olmayan bir yanı daha vardı akıllarda yer etmiş Türkan Şoray- Kadir İnanır efsanesi.

Doğal olarak karşılaştırmalar yapıldı, yazıldı, çizildi tüm bu olumsuz karşılaştırmalı arenada Dila Hanım grafiğini korudu.

Üstelik gittiği kanala da aynı kitlesini götürdü.

Öyle yerlerde bir tabloda sergilemedi yani.

Dev bütçeli cemiyet destekli dizilere baktığımızda buna pek başarısızlık diyemeyiz.

Sıralama da yer buldu kendine.

Ama Dila Hanım tüm kitleleri yakalayıp birincilik koltuğuna oturamadı bunun nedenlerini birçok kez yazdım yinelemeyeceğim kısaca şu kadarını söylemek gerekirse Dila Hanım filminin öyküsü belli o öyküden çıkabilecek işin ömrü de en fazla bir sezon. Sezonlara yayılması düşünülen bir işin hesaplaması da önceden yapılmalıdır.

Bu tam yapılabilseydi günümüz gerçeğinde hikaye zenginleştirilebilinseydi Dila Hanım filmin üstünde bir tat bırakabilirdi.

Yine de dediğim gibi onca dizinin savaştığı bir arenada sevilen oyuncular ve her biri kendini ispatlamış işlere imza atmış kadrosuyla çok iyi sonuçlara imza attı. Kanalların yüzünü güldüremese de.

Hoş bu ara kim ne yapsa kanalların yüzü gülmüyor.

Bugüne gelirsek Show diziyi bitiriyor başta da belirttim yeni dizilerine yer açmak için. Şimdi yeni görücüye çıkan dizisi Adını Kalbime Yazdım’a bakalım aldığı reytingler haftalara bakınca yükseliş gösteriyor evet ama öylede kartallar yüksek uçar kadar değil.

Cuma gününe yeni dizilerinden hangisini yerleştirecek bilemem ama şimdiden sırayla isimleri açıklanan dizilere baktığımda Dila Hanım’ın aldığı reytinglere ulaşacağını hiç sanmıyorum.

Bu saatten sonrada öyküyü zenginleştirmek filminin dokusuna aykırı gibi dursa da kalemlerin yaratıcılığı her zaman şaşırtıcı işler çıkarabilecek hayal gücüne sahiptir.

Yani özetle Dila Hanım dizisi Show TV’nin ölü gününde kendi kitlesiyle gelerek can verdi şimdi yerine gelen aynı canı verecek mi işte orası tartışılır.

Diziler başlar ve biter uzun soluklu sakızlaşmış işler seyirciyi uzaklaştırır örnekler çok mesele öyküsünü tamamlamış mı tamamlamamış mı tamamlamadan sadece yeni işler için stop deniyorsa hani derler ya gelen gideni aratır. İşte o hesap…

İzleyip göreceğiz durumları olanları olmayanları yazacağız ama 90’ların ruhunda nostalji yaşayarak hayat devam etmiyor yenilenmek güne uygun toplum diliyle uyumlu işler yapmak gerek.

Nostalji kuşağı ayrı tüm kanalın nostaljiye boğulması ayrı bir şey. Show’da görünen bu.

Sevenleri #dilahanımbitmesin etiketi başlatmış bile artık devir bir tık kadar yakın bu hareket Dila Hanım’ın bitmemesine katkı sağlar mı bilemem ama sevenlerinin varlığını fazlasıyla gösterir.

Her zaman sevenler kazanır mı onu da zaman içinde göreceğiz hep birlikte…

OYA TEKİN / MEDYABEY

[email protected]

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

http://blog.milliyet.com.tr/Sayfam/Blogger/?UyeNo=580460

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]