Sezondaki hangi Türk dizileri yabancı dizi ve filmlerden uyarlandı?

Birkaç sezondur ekranlarda bayıla bayıla izlediğimiz birçok dizinin aslından yabancı film ve dizilerden uyarlama senaryolardan oluştuğunu biliyor muydunuz? ABD dizileri kadar Güney Kore dizilerinin de uyarlamaları Türk izleyicisi tarafından oldukça sevildi. Peki hangi diziler yabancı senaryolardan uyarlandı, Hangi dizi hangi film ya da diziden esintiler içeriyor?

İçerde- The Departed

Show TV’nin yeni dizisi İçerde bu yıl ekrana bomba gibi başladı. Köstebek (Orjinal adı: The Departed) olan bir filmden uyarlama. The Departed adlı filmin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturuyor. 2006 yapımı THe Departed, en iyi film dalında da Oscar almış bir yapım. Filmin orjinalinde Leonardo Di Caprio, Matt Damon ve Jack Nicholson gibi önemli oyuncular yer alıyor.

Kiralık Aşk – Can Love Become Money?

Star TV’nin son sezonlar en sevilen dizilerinden olan Kiralık Aşk, “Aşk Paraya Dönüşür mü?” (Orjinal adı Can Love Become Money?” adlı bir Güney Kore dizisinden uyarlama. Dizideki senaryo birebir uyarlanmasa da büyük oranda esinlenildiği aşikar. Can Love Become Money’in senaryosunda bir otelin CEO’sunun yanında temizlikçi olarak işe giren kızın hikayesi ve düğün öncesi yaşanan travmalar konu ediliyor.

Yüksek Sosyete – High Society

Star TV’nin sevilen dizilerinden olan Yüksek Sosyete de bir yabancı senaryo uyarlaması. Bir Güney Kore dizisinden adı dahil birebir uyarlanması olarak ekrana gelen Yüksek Sosyete orjinalinde sadece 16 bölüm. Ancak bizde daha uzun yıllar yayınlanacak gibi görülüyor. Tabi senaryonun nasıl gelişeceği ve değişeceği de Türk senaristlerin hayal gücüne kalmış.

Seviyor Sevmiyor – She Was Pretty

ATV’nin keyifli dizilerinden Seviyor Sevmiyor da bir Güney Kore dizisinden uyarlama. Toplam 16 bölümden oluşan “O Kız Çok Hoş” (Orjinal adı: She Was Pretty) olan dizi bizde ise daha çok 16’ları görür. Deniz karakterinin orjinal karakter ile benzerliği ise şaşırtıcı.

İlişki Durumu Karışık – Full House

Show TV’de geçtiğimiz sezon sona eren İlişki Durumu Karışık yeni sezonda ise İlişki Durumu Evli olarak devam ediyor. Yine tek sezonluk bir Güney Kore dizisi olan ve orjinali “Kalabalık Ev” (orjinal adı: Full House) adlı bir senaryodan uyarlama.

Paramparça – Autumn In My Heart

Star TV’nin üç sezondur çok sevilen dizisinin de bir uyarlama senaryo olduğunu biliyor muydunuz? Kalbimdeki Sonbahar (orjinal adı: Autumn In My Heart) adlı Kore dizisinden esinlenerek yola çıkılan dizide senaryo aslına uygun kalamadı.

Gülümse Yeter – Smile, You

Show TV’nin sevilen dizisi Gülümse Yeter de tahmin edebileceğiniz gibi bir yabancı diziden uyarlama üstelik yine bir Kore Dizisi. Orjinale, “Gülümse, Sen” (orjinal adı: Smile, You) olan dizinin senaryoya ne kadar sadık kalacağı merak ediliyor.

Rüzgarın Kalbi – Summer Scent

FOX TV’de Yeni sezona iddialı bir yapım olarak başlayan Rüzgarın Kalbi de yine bir yabancı dizi senaryosundan uyarlama. “Yaz Kokusu” (Orjinal adı: Summer Scent) olan dizi yayınlandığı ilk günden beri izleyicinin beğenisini kazanan yeni dizilerden biri olmayı başardı.

No. 309 – Fated To Love You

FOX TV’nin yeni sezon sevilen bir diğer dizisi de No. 309. Partnerlerini karıştırıp tek gecelik bir ilişki sonucu hamile kalan bir genç kadınla, bir adamın aşkını konu alan No.309 da “Seni Sevmek Kaçınılmaz Kader” (orjinal adı: Fated to love you” isimli yabancı bir dizinin Türkiye uyarlaması.

Tatlı İntikam – Get Karl Oh Soo Jung

Kanal D’nin iki sezondur severek izlenilen dizisi Tatlı İntikam da yine bir Güney kore dizisinden esinlenerek hazırlandığını söyleyebiliriz.

Rengarenk – Nothing Hill

ATV’nin sevilen yapımlarından biri de Rengarenk olmuştu. Rengarenk dizisi Hollywood’un romantik bir filminden uyarlamaydı. Yeni dönemde Kaçın Kurası adıyla devam eden dizinin esinlendiği film “Aşk Engel Tanımaz” (orjinal adı: Nothing Hill) ‘de başrolleri Julia Roberts ve Hugh Grant paylaşıyor.

Hayat Şarkısı – Flames Of Ambition

Kanal D’de ekrana elen Hayat Şarkısı “Hırsın Alevleri” (orjinal adı. Flames Of Desire) yayınlandığı ülkede arkası yarın tarzında bir dizi. Hayat Şarkısı dizisi de neredeyse birebir bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]