Senaryo Yazarları Derneği(SENDER)’nden dayanışma çağrısı

Dizilerin uzun süreleri sektörde sorun olmaya devam ediyor. Konunun taraflarından gelen açıklamalar dizi setlerindeki çalışma koşullarını düzeltilmesine şu ana kadar katkı yapmadı. En son Senaryo Yazarları Derneği(SENDER)’nden konuyla ilgili açıklama geldi.

SENDER, uzun dizi sürelerinden dolayı senaryo yazarlarının haklarının geriye gitmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdi.

SENDER’den yapılan açıklama şöyle:

 

Sevgili dostlar;

Sektörümüzün üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Süreler uzadıkça senaryo yazarının hakları geriye gidiyor. Meslek pratiğimiz 120 sayfayı mümkün mertebe doldurmaya ve danışmanlardan müteşekkil eleştirel kadrolara ‘basmadan yürümeye’ çalışarak ayakta kalmaya indirgenmiş durumda. Giderek yalnızlaşıyor ve mutsuzlaşıyoruz. Ayakta kalabilmek için bize sunulan her şeyi kabul etmek zorunda kalıyoruz.

Bu sorunların bugünden yarına çözümü yok, ama aşmak için mesleki örgütlenme ve dayanışma dışında enstrümanımızın olmadığı da muhakkak. SENDER entelektüel malzemesi güçlü olan bir kurum. Hem iç örgütlenmesinde hem de bu sektörde yapılmış en büyük eylemin planlayıcısı olarak sektörde bir çok şey başarabileceğine inanıyoruz. Programlarımız, projelerimiz var ve kolaydan zora, çok beklemeden bugünden yarına hayata geçirmek niyetindeyiz.

Sizden, sevgili meslektaşımızdan destek bekliyoruz. Somut, dişe dokunan destek. Bu sırt sıvazlama da olabilir, bizimle birlikte çalışma da, sosyal medyada bir ileti paylaşma da. Yeter ki desteğinizi hissettirin.

Yapmak istediklerimizi daha somut bir metin halinde yakın zamanda yayınlayacağız. İlk işimiz ofisi senaristlerin çalışabileceği bir yer hale getirmek ve büyük bir dayanışma partisi düzenlemek olacak.

Uyuyan devi uyandırmaya çalışacağız. Fakat ondan önce,

MERHABA

SENDER yönetim kurulu

Meriç Demiray BAŞKAN
Selcan Özgür BAŞKAN YARDIMCISI
Derem Çıray GENEL SEKRETER
Ezgi Özcan SAYMAN
Bilal Babaoğlu ÜYE
SEN-DER (Senaryo Yazarları Derneği)

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]