Televizyon

SELÇUK YÖNTEM’E ÖVGÜ

selcuk-yontem

StarTV’de tanıtımları sıkça dönen yarışma programına ilk tepkiler gelmeye başladı. Selçuk Yöntem, Taraf gazetesinin keskin kalemi Telesiyej’den geçer not aldı.

Telesiyej’den Yöntem’e övgü

Taraf’ın Telesiyej yazarı, Star TV’nin yeni başlayan yarışma programını böyle övdü…

‘Büyük Risk’ Selçuk Yöntem’le bingo

Selçuk Yöntem, Star Tv’de yayınlanan Büyük Risk adlı yarışmanın temposunu iyi yakalamış, seri ve sıcak yönetiyor programı.

Soruların seçimi iyi, basit görünüyor ama bilgilendirici ve bilgi edinmeye teşvik edici, sorular gittikçe de zorlaşıyor ayrıca.

Yayınlandığı ülkelerde reyting rekorları kıran, 1984 yılından beri 29 Emmy Ödülü kazanan bilgi yarışması Büyük Risk’i sunan Selçuk Yöntem, sunumuyla mekânı ve ortamı bir tiyatro salonu gibi kullanıyor; kendisi ve yarışmacılar sahnede, konuklar da koltuklarında.

Show sunumu yerine bir bilgi arayışı sunumu var Büyük Risk’te.. öyle alışılagelmiş ışık oyunları, endazesi kaçmış ses efektleri ve anlamsız bir dekor şaşası yerine, yarışmacılar için mütevazı üç kürsü, sunucu için de yine aynı tevazu içinde bir banko var sahnede, sade ve şık.

Her bölümde üç kişinin yarıştığı Büyük Risk’te, katılımcılar Selçuk Yöntem’in sorularına yanıt bulmaya çalışıyorlar.

Bilgisine güvenen ve hızlı olduğuna inanan herkese açık olan yarışmayı kazananlar, bir sonraki yarışma için de devam hakkı elde ederken, para ödülü de büyüyor gittikçe.

Bu arada, yarışmanın her bölümünde sanat, spor ve show dünyasından iki ünlü isim yarışmacılara sorular soruyor.

Selçuk Yöntem, profesyonel bir televizyon sunucusu değil.

Ama iyi ki de değil bence!

Çünkü bugüne kadar karşılaştığımız sunucular gibi değil o. Aslında Selçuk Yöntem, bu yarışmayı yönetmiyor, yönlendiriyor sadece.

Ki, olması gereken de budur bana göre.

Özellikle anlayışlı ve yumuşak edası, yarışmacıları rahatlatıyor bence. Aslında çok stresli bir yarışma Büyük Risk; yarışmacılar sadece beş saniye içinde cevap vermek zorundalar. Bunun için de hızlı bir kavrayış ve algı gerekiyor -ki, bizde epeyce netameli bir husustur bu-.

Bilginin bir yarışma öğesi olmadığını, bir kültür olduğunu hatırlatan bir yarışma Büyük Risk. Selçuk Yöntem’in yarışmadaki duruşunun da buna büyük katkısı var tabii.

Selçuk Yöntem bingo bir seçim bence, belki onun yerinde başka biri olsa, yarışma mekanikleşirdi ve bu kadar ilgiyle izlenmezdi.

 

TELESİYEJ/TARAF

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı