Saruhan filmi 5 Mayıs Perşembe akşamı TRT1’de

TRT’nin Türk sinemasına yeni bir soluk getiren “TRT TV Filmleri” projesi kapsamında çekilen 33 film, 5 Mayıs’tan itibaren “TRT Ev Sineması” kuşağında izleyiciyle buluşacak. Pojenin en iddialı filmlerinden “Saruhan”, 5 Mayıs Perşembe akşmı TRT1 ekranlarında olacak.

Saruhan’da; İlker Kızmaz, Ahmet Mümtaz Taylan, Yurdaer Okur, Sinan Tuzcu, Hakan Kurtaş, Oya Okar ve Sümeyra Koç gibi önemli oyuncular rol aldı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre filmler, perşembe günleri saat 20.00’de TRT 1 kanalında izlenebilecek.
Türk sinemasına ve televizyon sektörüne yeni hikayeler kazandırmayı, genç sinemacıların özgün ve yenilikçi projelerine imkan sağlamayı hedefleyen projeyle, yeni bir dönem başlayacak.

2015 yılında, Türkiye’nin dört bir yanına kurulan setlerde, film endüstrisinin tüm paydaşları, yapımcısından yönetmenine, oyuncusundan teknisyenine sahadaydı. 33 film çekilerek gösterime hazır hale getirildi.

saruhan-filmi-2

TRT Ev Sineması’nın ilk filmi, “Saruhan’’
TRT 1 kanalında yayınlanacak özel sinema kuşağı TRT Ev Sineması’nın 5 Mayıs Perşembe akşamındaki ilk yayınında, “Saruhan” filmi yayınlanacak.

Tarihi polisiye türündeki filmin konusu kısaca şöyle:
“17. yüzyılın başlarıdır. Gelecekte padişah olacağı kesinleşmek üzere olan Şehzade, Saruhan sancağına doğru yola çıktığı sırada, Saruhan’da bir cinayet işlenir. Saruhan’ın önemli kişilerinden Salih Ağa’nın oğlu Yusuf bir handa öldürülür. Saruhan Kadısı, bu cinayeti çözmek için İstanbul’dan tanıdığı Defterdar katibi Selim’i görevlendirir. İstanbul’da Yeniçeri Ağası Bekir’in idam edilmesine sebep olan Selim’in bu göreve atanması Yeniçeri Ağası Arif’i hiç memnun etmez ama engellemeye de gücü yetmez. Diğer taraftan şehzade ve onunla gelen Deli İzzet Paşa, Saruhan’a gelmeden cinayeti çözmek zorundadırlar.”

saruhan-sumeyra-koc

Yapımcılığını daha önce TRT 1 de izlediğimiz ‘’ EN UZUN YÜZYIL ‘’ ve ‘’ ÇIRAĞAN BASKINI ‘’ gibi tarihi olayları inceleyen mini dizileri hazırlayan Kerim Ayyıldız ve Cemil Yavuz’un üstlendiği; Adana’da yaşayan grafiker ve web tasarımcısı Ramazan Ekmekçi’nin senaryosunu yazdığı filmin yönetmenliğini ise, 35. İstanbul Film Festivali’nde “Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü”ne layık görülen Çırak filminin yönetmeni Emre Konuk yaptı.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]