ŞADAN KABA /FATİH HARBİYE SINIFI GEÇTİ Mİ?(Analiz)

Peyami Safa’nın aynı adlı romanından yola çıkılarak dizi projesine dönüştürülen Fatih Habiye’nin ilk bölümü Fox TV’de yayınlandı. Dizi ilk bölümünde belli bir izleyici kitlesine sahip olacağının ve de kalıcı olabileceğinin sinyallerini verdi.

İlk bölümden itibaren denilebilir ki Fatih Harbiye’yi izleyici nezdinde daha tutulur kılacak oyuncular ve de oyunculuklar yeterince mevcut. Dizinin genel havası yapım şirketinin dersine titiz çalıştığını gösteriyor. Dizinin temposu, görsel kalitesi gayet iyi.

Özellikle başrol oyuncuları Kadir Doğulu(Macit) ve Neslihan Atagül(Neriman) ile iyi bir ikili yakalanmış. Kadir Doğulu’nun Pis Yedili’den ayrılışı çok konuşulmuştu. Oyunculuk olarak Fatih Harbiye genç ve yakışıklı oyuncu için dönüm noktası olabilecek nitelikte. Çünkü “Macit”, “Bayrampaşalı”ya göre daha derinlikli bir karakter. Gani Müjde’yi kızdırmak istemem ama Doğulu’nun transfer hamlesinde kendi açısından doğru yaptığı da böylelikle ortaya çıkmış oldu.

Fatih Harbiye’de iyi bir cast çalışması açıkça kendini belli ediyor. Uzun bir aradan sonra Itır Esen, Yunus Emre Yıldırımer, Seda Türkmen ve Dilara Öztunç diziye renk katabilecek oyunculukları ortaya koyuyorlar.

 

Anlaşılan Cumartesi akşamları evde maç özetleri ya da yorumlarını izlemek isteyen erkeklerle tercihini Fatih Harbiye’yi izlemekten yana kullanmak isteyen kadınların çekişmelerine sahne olacak. Kumanda hakimiyetinin kadınlarda olduğu düşünüldüğünde Cumartesi akşamları mutsuz erkeklerin sayısında artış olabilir.

Fatih Harbiye dizisinin künyesinden kısaca bahsetmek gerekirse; yapımcı Ata Türkoğlu. Senarist Hayriye Ersöz, dizinin yönetmeni ise Sadullah Celen. Müzikleri Cem Yıldız, Murat Uncuoğlu, Emre Dündar yapıyor.

Özellikle belirtmem gerekir ki son iki yıldır Fox TV’nin dramalar biriminin başarısını teslim etmeli. İzleyiciyi yakalamayı başarabilen ekibin kanala çok şey kattığı açık.

Son olarak başlıkta attığım soruya cevap vererek bu bahsi bitireyim; evet, bence Fatih Harbiye sınıfı geçti…

SEVDALUK BAŞARILI OLMALI
Evet, başrollerini Demet Akbağ ve Erdal Özyağcıların paylaştığı Sevdaluk dizisi bence özellikle başarılı olmalı. Çünkü Sevdaluk “yakışıklı erkek, güzel kız” klişesine meydan okuyan bir proje. Türkiye’de artık bu türden projelerin tutması gerekiyor. Bir diziyi izlemek için genç yakışıklı erkek ve de güzel kız olmasının şart olmadığını bize birilerinin göstermesi gerekiyor. Umut ediyorum ki bu misyonu Sevdaluk üstlenecek.

sevdaluk

Aslına bakarsanız bu türden projelerin iş yapması TV kanallarının da işine yarayacak. Çünkü popüler oyuncuların aldığı dudak uçuklatan ücretler düşünüldüğünde maliyetlerin biraz olsun dengelenmesi böylelikle mümkün olabilecek.

Tüm bunların sonucunda ortaya çıkıyor ki aslında Sevdaluk tam bir laboratuvar çalışması olacak. Bakalım Türk izleyicisi içinde genç ve çok popüler olmayan oyuncuların lokomotif olduğu bir projeye rağbet gösterecek mi?

ŞADAN KABA / MEDYABEY

https://twitter.com/SadanKaba2

https://www.facebook.com/medyabey

 

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

seda 23:49

fatih harbiye dizisini her zaman izliyorum bu dizi hiiiiiic bitmein

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]