MedyaOyun

Sabah’ın okur temsilcisi İbrahim Altay oyun sektöründe dönen dolapları yazdı

Sabah Gazetesi Okur Temsilcisi İbrahim Altay’ın bugünkü yazısı milyarca dolarlık cirolara ulaşan oyun dünyasına yönelikti. Altay, gözlerden uzakta bir alanda dönen çarpık ilişki ağını deşifre ettiği yazısında ilginç söylemlerde bulundu. Özellikle oyun medyasında yaşanan yozlaşmaya dikkat çeken Altay’ın yazısı oldukça konuşulacağa benziyor.

AKÇELİ İLİŞKİLER YOZLAŞMAYI GETİRİYOR

Küçük oyun yapımcılarının sektörde tutunabilmesi için oyun medyasının desteğine ihtiyaç hissettiklerini yazan Altay,  tarafların kara dönük yaptıkları numaraları adeta masaya yatırdı. İşte Sabah’ın Okur Temsilcisi Altay’ın “Oyun medyasının hali pürmelali” başlıklı o yazısı:


Medyadaki yozlaşma analiz edilirken meseleyi mütemadiyen getirip siyasete bağlamak saflık olur. Özellikle siyasete en uzak alanlardan biri olan ‘oyun medyası’nda yaşananlar düşünüldüğünde.
2014 yılında kopan ve ‘Gamergate’ adı verilen skandal hâlâ hatırlarda. Küçük bir oyun geliştiricisinin Kotaku isimli büyük oyun mecrasında çalışan bir editörle ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştı.
Küçük oyun yapımcılarının sektörde tutunabilmesi için oyun medyasının desteğine ihtiyacı vardı ve anlaşılan bu olayda taraflar ilişkilerini kâra dönüştürmek için bazı numaralar çevirmişti.
Geçtiğimiz hafta patlak veren skandalın sebebi ise intihal. Araştırmalar büyük oyun medyası kuruluşlarından birinin editörünün hemen her yazısında intihal yaptığını ortaya koyuyordu. Mezkur editör işten atıldı ve oyun medyası camiasında büyük bir ‘etik ve güvenilirlik’ tartışması patlak verdi.
Bu tartışmanın bütün boyutlarına değinmeyeceğiz ama kabaca belirtmek gerekirse öne çıkan hususlar şöyle:
 Oyun medyasıyla oyun yapımcısı şirketler arasında çarpık bir ilişki var. Oyun medyasının ‘işini yapabilmesi için’ bu şirketlerin onlara inceleme kodları vermesi, onları etkinliklerine ve fuarlara davet etmesi vs. gerekiyor. Bu durum gazetecileri şirketlere borçlu ve muhtaç hale getiriyor. Bu yüzden oyun incelemeleri yazarken objektif davranamıyorlar, yazılarını şişiriyorlar. Oyundaki sorunlardan söz etmiyorlar. Bunlara inanıp oyunlara para veren okurlar hayal kırıklığına uğruyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün