Sabah’ın okur temsilcisi İbrahim Altay Batı medyasının Türkiye düşmanlığını yazdı

15 Temmuz FETÖ’cü darbe teşebbüsünden sonra Batı basınının olaya tarafgir ve düşmanca yaklaşımı gözden kaçmadı. Sabah gazetesinin okur temsilcisi İbrahim Altay, 15 Temmuz sürecinin öncesi ve sonrasında Batı medyasının Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında düşmanlığa varan taraflı yayıncılığını isim vererek bir bir yeniden derleyip gözler önüne serdi. 

BATI MEDYASININ TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI SINIR TANIMIYOR

İbrahim Altay; New York Times’tan Fox News’e, Newsweek’ten Vox’a, Whashington Post’a varıncaya kadar yapılan taraflı ve düşmanca tavrı bir kez daha gözler önüne serdi.

Altay, “Darbenin medya ayakları” başlıklı yazısı ile özellikle Batı basınının nasıl ortak bir merkezden hareket ettiğini de ortaya koymuş oldu.

İşte, İbrahim Altay’ın Batı basınının Türkiye düşmanlığına adeta suçüstü yaptığı o ilginç yazısı…

*****************   ***************

15 Temmuz darbe girişimi… Gecenin ortasında çakan bir şimşek misali karanlıkta gizlenen yüzleri görmemizi sağladı.
Teröristler köprüleri kapatmıştı, halk sokaklardaydı. Bu sırada New York Times sosyal medyadaki takipçilerine günler önce yazılmış bir makaleyi hatırlattı. Erdoğanfobi’nin bariz bir örneği olan bu makalenin başlığı şöyleydi: “Türk Lider Erdoğan Yeni Düşmanlar Ediniyor ve Eski Dostlarını Çileden Çıkarıyor. Müthiş bir zamanlama!
Telegraph, David Blair‘in ‘Türk ordusunun Türkiye’de laikliğin garantisi olduğunu’ iddia eden açıklamalarının altını çizerek destekledi bu işgal girişimini. Pervasızca!
Fox News emekli asker Ralph Peters‘in “Darbe gerçekleşirse İslamcılar kaybedecek bizkazanacağız” sözlerini başlığa çekerek ondan aşağı kalmadı. Darbe ‘onların son umudu’ idi!
Newsweek koroya katılmakta geç kalmadı. Olaylar henüz sıcaklığını korurken yeminliTürkiye düşmanı Michael Rubin‘in ‘Türkiye’de bir darbenin neden ihtimal dahilinde‘ olduğunu anlatan 24 Mart tarihli yazısını tekrar paylaştı. Rubin boş durmadı; hemen o gece New York Post için yeni bir makale kaleme aldı ve okurları ‘Türkiye’deki darbeninaslında iyi bir şey olabileceğine‘ ikna etmeye çalıştı.
Vox daha da ileri giderek darbe girişimi nedeniyle Erdoğan’ı suçladı. Erdoğan’ın demokrasi ve laiklik için bir tehdit olduğu iftirasını işleyerek darbeci teröristler için PR yaptı.
Daily Beast, Sunday Express, Washington Post gibi diğer misyon gazeteleri Erdoğan’ın kaçtığına, Almanya’ya iltica etmeye çalıştığına dair asparagas haberler yaydılar.

***
Halk dünya tarihinde eşine az rastlanır bir biçimde tanklara göğsünü siper edince yabancı basının öfke okları bu kez de o kahraman insanlara yöneldi. Sanki darbeciler değil de darbeyi bastıranlar suçluydu.
New York Times bu insanları ‘çeteler’ olarak etiketledi ve kamu güvenliğine tehdit olarak gösterdi. Aynı gazete Türkiye ile alakalı haberini sosyal medyadan “Erdoğan takipçilerikoyun gibidir; o ne derse yaparlar” cümlesini tırnak içine alarak duyurdu. Oysa haberde böyle bir cümle geçmiyordu.
BBC muhabirinin ‘hükümet aleyhinde konuşacak kimseyi bulamamaktan’ yakınan ve ‘muhalif’ arayan maili sızdı sosyal medyaya. BBC yayınına çıkan bir ‘uzman’ dalga geçer bir biçimde ‘başarılı bir darbenin nasıl yapılması gerektiğini’ açıklayıp akıl verdi.
Gerçekler Independent’ı hoşnut etmemiş olmalı ki darbenin bir tiyatro olabileceğine dair komplo teorilerini yayımlamakta bir beis görmedi. Pek çok medya kuruluşu Türkiye’nin Suriyelileşme yolunda olduğuna, iç savaşın kapıda olduğuna dair imalar yapıp durdular.
Yabancı medya kuruluşları cılız sesler dışında darbenin meşruiyetini tartışmak ve Türk demokrasisine destek vermek şöyle dursun; darbecilerin yayın organı gibi davrandılar. Bunu yaparken meslek ahlakını yok saydılar.

***
15 Temmuz’un büyük kaybedenlerinden biri de bu medya kuruluşları oldu. Gazetecilik yapmak şöyle dursun; birer propaganda aygıtına dönüştüler.
Dünya’ya ihraç etmeye çalıştıkları ve evrensel olduğunu iddia ettikleri medya etiğinin kendileri için bir değeri olmadığını ispat ettiler. Türkiye’deki okurlar nezdinde zaten tartışmalı olan saygınlıklarını bütünüyle kaybettiler.
15 Temmuz, Türk medyasının yabancı medya ile kurduğu ilişkiyi sorgulamasını ve değiştirmesini gerektiriyor. Bu medya kuruluşlarının haberlerine şüpheyle yaklaşmamız ve on yıllardır süregelen ‘bağımlı’ ya da ‘muhtaç’ ilişki biçiminden bir an önce kurtulmamız gerekiyor. Gerek ‘iç’, gerekse ‘dış’ haberler konusunda.
Meslek standartları, etik değerler ve bölgesel haberler konusunda bu medya kuruluşlarına referans verirken 15 Temmuz gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

***
MEDYADAKİ TERÖR ŞEBEKELERİ

Gaziantep’teki terör saldırılarında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum.
Bir kez daha gördük ki terör saldırıları medya için bir turnusol kağıdına dönüşüyor.
Avrupa’da yaşanan terör saldırılarından sonra bir kare bile dehşet fotoğrafı paylaşmayan gazeteler, internet siteleri, televizyonlar terör saldırısı Türkiye’de olunca iştahla üzerine atlıyor; ateşe körükle gidiyor. Bu çelişkiyi ve düşmanlığı ‘gazetecilik’ ile açıklamak mümkün değil.
Artık biliyoruz ki olay yerinden kanlı fotoğraflar paylaşmak, ölenlerin ve yaralananların bedenleri üzerinden ajitasyon yapmak ya da halkı tahrik etmeye çalışmak medyayı terör örgütünün bir uzantısı haline getiriyor. Bu gazete, televizyon ve internet siteleri halkın haber alma ihtiyacını değil, terör örgütlerinin PR yapma ihtiyacını karşılıyor.
Toplumu paniğe sevk eden, dehşete düşüren, öfke ve infiale sürükleyen görüntüleri hiçbir süzgeçten geçirmeden yaymak terörün ekmeğine yağ sürüyor. Tıpkı Cumhuriyet gazetesinin, T24 ve Diken sitelerinin yaptığı gibi.
Sadece görüntü paylaşanlar değil, yanıltıcı haberler yapanlar, terör örgütlerinin siyasi kanatlarına mikrofon uzatıp halkı manipüle etmelerine imkan tanıyanlar da aynı değirmene su taşıyor. BBC Türkçe bunu zaten hep yapıyor.
Güzel olan, alarm durumuna geçmiş bulunan okurların bu gerçeğin artık farkına varmaya başlamış olması. Sosyal medyada düzenledikleri ‘görüntü paylaşma!’ kampanyası bunu gösteriyor.

Yazının tamamı için tıklayın:

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - bilgi@medyabey.com