RTÜK’TEN KANAL D’YE ALKOL CEZASI

Alkol satışına gece 22.00 ile 06.00 saatleri arasında getirilen yasaklamanın ardından, RTÜK de alkol cezası verdi. Kanal D’de yayınlanan “Çakallarla Dans 2″ adlı filmde oyuncuların rakı ve bira içtikleri vurgulandı.

İllegal işlerle uğraşan dört arkadaşın hayatının, komedi tarzında ele alındığı filmle ilgili rapor hazırlayan RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi, şu görüşlere yer verdi:

‘’ İçki tüketimi, bilhassa bira, film boyunca yaygın biçimde gösterilmiştir. Mutfak tezgahının üzeri boş bira şişeleriyle kaplıdır. Filmde, alkolün, gündelik hayatın sıkıntılarını hafifletici ve başa çıkmayı kolaylaştırıcı etkisine vurgu yapılmıştır. Dört arkadaştan biri ayrıca uyuşturucu bağımlısıdır. Uyuşturucu ve alkolün dışında filmde sıkça rastlanılan argo ifadeler ve el hareketleri de, 7 yaş ve üzeri koruyucu sembolüyle tasnif edilen filmin eşiğini daha da yukarılara çekmektedir.‘’

RTÜK üyeleri de, filmin alkolü özendirici nitelikte olduğu görüşü ile yasada yer alan ‘’ TV’lerdeki dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemez” hükmünün ihlal edildiğine karar verdi. Kanal D’ye 5 bin lira para cezası uygulandı.

Gazeteport.com

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]