Rocky filmi Muhammed Ali efsanesini unutturmak için mi çekildi?

Efsane boksör Muhammed Ali’nin vefatı gündemden düşmüyor. Gazetelerin Pek çok yazarı köşelerinde Muhammed Ali’yi yazmaya devam ediyor. Muhammed Ali’yi köşesine taşıyan yazarlardan birisi de Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu oldu. Babaoğlu “… Muhammed Ali’ye karşı Rocky Balboa!” yazısıyla ilginç bir soruya cevap aradı. Yoksa Rocky filmleri ABD devletinin söylemlerinden pek hoşlanmadığı Muhammed Ali efsanesinin bitirilmesi için mi çekildi?

Muhammed Ali’nin hayatını kaybetmesinin ardından tüm dünya adeta yasa boğuldu. Muhammed Ali’nin hep sporcu kimliği ve kurulu düzeni sorgulayan, doğru bildiğinden şaşmayan inatçı karakteri ünlü boksörün vefatından sonra tekrar gündeme geldi.

Sabah yazarı Haşmet Babaoğlu, bugünkü yazsısında Muhammed Ali’nin vefatına yer vererek Rocky filmlerinin dünyadaki Muhammed Ali efsanesini bitirmek üzere çekildiğini yazdı. Yazara göre ABD devleti Muhammed Ali’nin söylemlerinden ve de Müslüman kimliğini öne çıkarmasından hoşnut değildi.

İşte Haşmet Babaoğlu’nun konuşulacak Muhammed Ali yazısı:

*****************   ******************

İki gündür esen hava genç kuşakları yanıltabilir.
Nasıl mı? Muhammed Ali ringde ve hayatta hiç yenilmemiş biri gibi görünebilir onlara.
Oysa hakemler hem ringde hem de hayatta ona yapılan “faul“leri görmezden geldiler hep ve rakiplerinin elini havaya kaldırdıkları zamanlar da oldu.
Ali’nin yenilmeyen tarafı ruhuydu.
Ve ne yaptılar biliyor musunuz? O yenilmez ruh ve hep dimdik ayakta kalan imanızihinlerde görünmez kılmak için koca bir endüstriyi harekete geçirdiler.
Hollywood’u yani.
Ve yarattıkları karakterle Los Angeles’tan Kuala Lumpur’a;
İstanbul’dan Delhi’ye, dünyanın dört bir yanındaki gençlerin kalbini çaldılar, aklını çeldiler.
Hiç tükenmeden “Ben Müslümanım” diye bağıran siyahi adamın şampiyonluklarını elinden alamayacakları için yerine beyaz ve düzene karşı “uslu” bir film kahramanıyerleştirdiler: Rocky Balboa!

***
Şimdi bu da nereden çıktı mı diyorsunuz? Bilenler, bilir; olay tamamen gerçektir. Çünküküresel kültürün merkezinde işler böyle yürür.
Gerçek etkiler, imajların gücüyle süpürülür. Gerçek savaşlar, hayali kavgalarla unutturulur.
Rocky filmlerine gitmeyi seven, ona benzemek için hırıldar gibi konuşmaya çabalayan onca kuşak hiç bunları düşünmüş müdür, bilemem.
Anlamak ve anlatmak için 30 Ekim 1974’e dönmek gerek… Hatırlıyorum. Gecenin bir yarısı uyanmış bütün aile olarak beyaz ahşap kutulu televizyonumuzun karşısınageçmiştik. Maç Zaire’deydi.
Boks dünyasının en ağır yumruklu adamı sayılan Foreman ilk çanla kendisinden yedi yaş büyük Ali’nin üzerine yürümüştü.
Kendini ringin köşesine çeken Ali 22 yaşındaymış gibi vücut çalımlarıyla rakibinin bazı yumruklarını savuşturuyordu, bazılarına fiziksel olarak katlanıyordu.
Olacak iş değildi yani.
Tam yedi raunt böyle sürdü. Nefesimizi tutuyorduk.
Moralimiz git gide bozuluyordu.
Sonra 8. raunt geldi.
Foreman’ı üzerine çağırdı. “Bütün gücün bu kadarcık mıydı?” gibi bir şeyler söyledi. Ve rakibini yere seriverdi.

***
Muhammed Ali artık gerçekten çok olmuştu! Ne eli, ne de dili duruyordu.
Artık Hollywood devreye girmeliydi!

Yazının devamı için tıklayın:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]