Robin Williams üzerinden yapılan dolandırıcılığa dikkat

İnternette güvenlik yazılımı şirketi ESET, özellikle Facebook üzerinden yayılan ve güvenlik açığı oluşturan bir  aldatmacayı deşifre etti. Bu aldatmacada intihar eden aktör Robin Williams tarafından hazırlanan bir veda videosu olduğu iddia ediliyor. Fakat videoyu izlemek isteyenlerin önce bunu arkadaşlarıyla paylaşması sonra da bir anketi doldurmaları isteniyor. Her tamamlanan anket ise dolandırıcılara küçük miktarlarda para kazandırıyor.

İnternet korsanları Robin Williams’ın intiharını gayrı meşru bir şekilde paraya dönüştürmeye çalışıyor. ESET Güvenlik Uzmanlarının verdiği bilgiye göre; söz konusu aldatmanın ana hedefi, anketi dolduran herkesten haberleri olmadan küçük miktarlarda para toplamak. Ne kadar çok anketi dolduran kullanıcı olursa, bu dolancırıcılar o kadar fazla para kazanıyor.Anketi doldurduktan sonra Robin Williams’ın herhangi bir videosu ise izlenemiyor.
Uzmanlar, yapılacak en iyi şeyin bu aldatmacayı paylaşmamak ve Facebook’a rapor etmek olduğunu söylüyor. “Sosyal ağlarda  kendiniz görmeden hiç bir bağlantıyı paylaşmayın ya da beğenmeyin. uyarısında bulunan uzmanlar, aksi takdirde arkadaşlarınızın ve ailenizin de bu aldatmacaya maruz kalmasına sebep olabilirsiniz demeyi de uyarılarına eklemeyi ihmal etmiyorlar.
Sözkonusu aldatmaca Facebook arkadaşlarınız tarafından paylaşılan “ROBIN WILLIAMS İNTİHAR ETMEDEN ÖNCE VİDEO İLE VEDA EDİYOR“ başlıklı bir ileti ekranda beliriyor.

Bağlantısına tıkladığınızda, bağlantı sizi Robin Williams’ın intihar etmeden bir kaç dakika önce cep telefonundan çektiği videonun izlenebileceğini iddia eden başka bir internet sitesine yönlendiriyor. Eğer videoyu izlemek için tıklarsanız, öncelikle bu bağlantıyı Facebook duvarınızda paylaşmanız gerektiği öğütleniyor. İnternet korsanları aynı süreçte mümkün olduğu kadar çok insanı teşvik etmek için bu yöntemi kullanıyor.

Anketi doldurduktan sonra herhangi bir video izleyemiyorsunuz. Doldurduğunuz anketler ise sadece dolandırıcılara  para kazandırmaya yarıyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]